fbpx III Kongres Edukacji Medialnej/Spotkanie badaczy i praktyków | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

III Kongres Edukacji Medialnej/Spotkanie badaczy i praktyków

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 22.10.2018 r.

INFORMACJA PRASOWA

Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk) i Centrum Nauki Experyment (Gdynia) zapraszają do udziału w III Kongresie Edukacji Medialnej/Spotkanie badaczy i praktyków, który odbędzie się w dniach 25-26 października 2018 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i Uniwersytecie Gdańskim (dzień pierwszy) oraz Centrum Nauki Experyment w Gdyni (dzień drugi).

Kongres odbywa się pod hasłem „Edukacja medialna w świecie cyfrowego konsumpcjonizmu. Nowe technologie a solidarne i pluralistyczne społeczeństwo?” i poświęcony jest aktualnemu oraz ważnemu zagadnieniu, jakim jest rola nowych technologii w świecie cyfrowego konsumpcjonizmu. Jednym z ważnych zadań stojących obecnie przed edukacją medialną jest zwrócenie uwagi na paradoks nowych technologii, z jednej strony sprzyjających demokratyzacji i pluralizacji, zaś z drugiej, za sprawą zaawansowanych i nowoczesnych komputerowych technik obliczeniowych, będących narzędziem inwigilacji oraz manipulacji.

Partnerem głównym Kongresu jest Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Biuro Lecha Wałęsy oraz Polski Komitet do spraw UNESCO.

W trakcie Kongresu odbędą się:

• wystąpienia problemowe badaczy oraz praktyków (prof. Piotr Celiński z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, prof. Tomasz Szkudlarek z Uniwersytetu Gdańskiego, Aleksandra Czetwertyńska  z Centrum Cyfrowego oraz Przemysław Staroń z Uniwersytetu SWPS, prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  • dyskusje plenarne z udziałem ekspertów, badaczy oraz praktyków (1. „Jak budować demokrację w czasach manipulacji online i fake news” – moderatorka Alicja Pacewicz; 2.  „Dane, wszędzie dane! Co wiedzą o nas algortymy i co my powinniśmy o nich wiedzieć?” – moderator Onno Hansen-Staszyński; 3. „Programuj albo zostaniesz zaprogramowany. Programowanie - nowe umiejętności obywatelskie?” – moderator Wiesław Bartkowski, SWPS),
  • cztery warsztaty: „Jak radzić sobie z fałszywymi informacjami” (Stowarzyszenie Demagog/Akademia Fact-Checkingu), „Nowe technologie w społeczności lokalnej: diagnoza potrzeb i planowanie działań edukacyjnych” (Fundacja Nowoczesna Polska), „Jak zachęcić samego siebie, aby chciało się innym” (Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego) oraz „Nauczanie w modelu STEAM - uczeń twórcą” (BeCreo Technologies),
  • gra interaktywna na wystawie Centrum Nauki Experyment,
  • debata praktyków „Cyfrowe rekomendacje dla edukacji w dobie informacyjnego konsumpcjonizmu”,
  • prezentacje dobrych praktyk w zakresie edukacji medialnej,
  • wystąpienia referatowe.

Wystąpienia referatowe w kilku sekcjach tematycznych będą poruszały m.in. następujące tematy:

• Propaganda, fake news i krytyczne myślenie.
  • Aktywność i relacje zapośredniczone medialnie.
  • Aplikacje mobilne i media społecznościowe.
  • Niepożądane zjawiska w Sieci.
  • Kultura cyfrowa i dane.
  • Interaktywność, komunikacja, wiedza.

Szczegóły na temat wydarzenia:

Miejsce obrad:

25.10 – Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk,

26.10 – Centrum Nauki Experyment, aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia.

Partnerzy Kongresu:

BeCREO Technologies, Creative Coding, EPALE - elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, Ezzev Foundation, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Citizen Project, Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Panoptykon, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Demagog, techsoup Europe.

Patroni medialni:

Dziennik Bałtycki, edunews.pl, gdansk.pl., naszemiasto.pl,  Superbelfrzy RP, trojmiasto.pl.