fbpx XI Pomorski Kongres Obywatelski na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

XI Pomorski Kongres Obywatelski na Uniwersytecie Gdańskim

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 11.05.2019 r.

INFORMACJA PRASOWA

„Partnerskie Pomorze dla demokracji i rozwoju” – pod takim hasłem odbywa się dzisiaj XI Pomorski Kongres Obywatelski na Uniwersytecie Gdańskim. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Wśród prelegentów występują m.in.: prof. Jerzy Bralczyk i prof. Adam D. Rotfeld z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jan F. Staniłko z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Czas: 11 maja 2019, godz. 10.00-17.30
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4

Informacje od organizatorów:

Kongres jak zawsze jest miejscem debaty Pomorzan na temat wyzwań i dylematów rozwojowych, jakie stoją przed naszym regionem. Spektrum tematów jest bardzo szerokie – każdy uczestnik z pewnością znajdzie interesujące go zagadnienia. Spośród 10 sesji tematycznych szczególnie ciekawie zapowiada się ta, dotycząca zmian klimatycznych. Jak będzie wyglądało Pomorze za 30 lat? Jaka część naszego regionu może się znaleźć pod wodą? Czy w lecie będą nas czekały upały, nawałnice i brak prądu? Czy kaszubskie jeziora zamienią się w torfowiska?

W roku 30-lecia odzyskania wolności warto również posłuchać opowieści Jacka Merkla, Członka Prezydium Komisji Strajkowej „Solidarności” w 1981 roku, który przedstawi fenomen „Solidarności” z nieznanego dotąd ujęcia. W jaki sposób po raz pierwszy w historii udało nam się zorganizować powstanie narodowe, które nie skończyło się klęską okupioną wielkim przelewem krwi? Dlaczego aktorów ówczesnych wydarzeń nie należy postrzegać w kategoriach absolutnych: dobra i zła?

Gościem specjalnym tegorocznego Kongresu jest pisarz Jacek Dukaj, który opowie o tym, jak każdego dnia, dokonywanymi przez nas wyborami stopniowo przechodzimy do ery postpiśmiennej. Nie piszemy listów – dzwonimy. Nie czytamy – oglądamy. Nie opisujemy – fotografujemy. Czy czeka nas koniec pisma?

Kongresowa dyskusja nie ominie też bardzo dziś aktualnych wyzwań związanych z migracjami czy edukacją. Hasłu przewodniemu – Partnerskiemu Pomorzu – będzie poświęcona sesja plenarna, w której wystąpią m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk czy Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Kongres jest miejscem przyjaznego spotkania i debaty Pomorzan o różnych orientacjach ideowych i politycznych, reprezentujących różne środowiska społeczno-zawodowe i różne pokolenia, których jednoczy troska o przyszłość Pomorza.

Sale na uczelni wynajęto organizatorowi na zasadach komercyjnych obowiązujących na Uniwersytecie Gdańskim.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Formularz zgłoszeniowy, jak również program oraz więcej informacji na temat Kongresu znaleźć można na stronie www.kongresobywatelski.pl.