fbpx Zbliża się wirtualna XI edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Zbliża się wirtualna XI edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 05.05.2020 r.

INFORMACJA PRASOWA

Kosmopolis 2020 to temat przewodni zbliżającej się wielkimi krokami XI edycji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Fundacja Between.Pomiędzy i Uniwersytet Gdański zapraszają na tą wyjątkową edycję festiwalu w dniach 11-17 maja. Wydarzenie w pierwszym odruchu planowano przenieść na jesień, jednak ostatecznie zapadła decyzja, aby spotkać się, jak co roku, w trzecim tygodniu maja – jedynie w nieco zmienionej formie. W ramach programu tegorocznego festiwalu uczestnicy będą mogli zobaczyć 21 paneli łączących ze sobą różne dziedziny sztuki z 3 grup tematycznych: wizualnej, scenicznej oraz związanej z literaturą.

Celem festiwalu pozostaje niezmiennie chęć dzielenia się z amatorami sztuki przemyśleniami na jej temat – w tym roku za pomocą zgromadzonych filmów, zdjęć, wspomnień, archiwaliów i wszelkiego rodzaju innych form zapisków. Niezmierną satysfakcję sprawia więc organizatorom możliwość dotarcia do coraz szerszego grona odbiorców. W tym roku festiwal został objęty honorowym patronatem przez International Theatre Institute, działającą pod auspicjami UNESCO organizację koncentrującą swoje wysiłki na angażowaniu się w rozwój sztuk scenicznych i związanych z nimi twórców – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Kosmopolis 2020 staje się więc czymś zupełnie innym niż dotychczasowe odsłony festiwalu – zapiskiem emocji towarzyszących nam podczas izolacji i próbą interakcji z drugim człowiekiem, która w naszej nowej codzienności nabiera coraz większego znaczenia. Jest sposobem na wspieranie siebie nawzajem w tych trudnych czasach za pośrednictwem kultury, która zarazem sama potrzebuje naszej pomocy. Jesteśmy w stanie jej udzielić w bardzo prosty sposób – nadal z kultury korzystając, wybierając lokalne miejsca związane z kulturą, które obecnie znalazły się w sytuacji kryzysowej i wspierając ich działalność. Jest to możliwe chociażby przez dołączenie do stworzonej przez organizatorów festiwalu akcji „Wspieramy lokalną kulturę”.

Wszystkie wydarzenia charakterystyczne dla zeszłorocznych odsłon festiwalu (spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie) przeniesione zostają do przestrzeni wirtualnej i będą do obejrzenia w dniach 11-17 maja. W ramach programu tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy przygotowali 21 paneli łączących ze sobą różne dziedziny sztuki. Składają się z 3 grup tematycznych:

• Between.Researchstanowi połączenie prezentacji wizualnych dziedzin sztuki, takich jak kinematografia, fotografia lub malarstwo, z seminariami dotyczącymi twórczości Samuela Becketta (we współpracy z Beckett Research Group in Gdańsk), a także poświęcone jest tematyce związanej z działalnością następujących wydawnictw: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Czarne, Maski; Fundacja Terytoria Książki oraz czasopisma „Konteksty”, „Tekstualia” i „Topos”.
  • Work-In-Progressw największej mierze poświęcone jest literaturze. Podczas paneli będzie możliwość zapoznania się z twórczością takich twórców, jak: Mimi Khalvati, David Constantine, Tatenda Matsvai, Antoni Libera, Piotr Mitzner, Olga Kubińska, David Malcolm i Krzysztof Kuczkowski. Dużą rolę odgrywają w tej części również muzycy, między innymi zespoły Sutari, Maciej & Mateusz Rychły i Brygada Kryzys.
  • Kosmopolis: Teatr – część dedykowana sztuce scenicznej. Na stronie internetowej festiwalu dostępne będzie po jednym przedstawieniu następujących teatrów: Teatr Pieśń Kozła, OPT Gardzienice, Teatr Wierszalin, Teatr Barakah, Instytut Grotowskiego, Teatr BOTO,  Teatr Wybrzeże,  Sopocki Teatr Tańca, DzikiStyl Company i Teatr Miniatura. Każda z rejestracji poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem, przygotowanym przez twórców.

Od początku swojej działalności festiwal stanowi ważną część trójmiejskiego życia kulturalnego, tegoroczna edycja jest więc również częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Festiwal to jednak nie tylko trójmiejska kultura, toteż, jak co roku, do współpracy zaproszeni zostali także przedstawiciele placówek kulturalnych – nie tylko z różnych części Polski, ale i z całego świata. Partnerami festiwalu są: Uniwersytet Stanowy Goiás w Brazylii, Narodowy Uniwersytet Sztuki „George Enescu” w Jassach w Rumunii, Uniwersytet Stanowy we Florydzie (USA), Beckett Research Group w Gdańsku oraz Ambasada Irlandii w Polsce.

Festiwal organizowany jest przez wykładowców, studentów i absolwentów kierunku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi i Wiedzy o Teatrze prowadzonego na Uniwersytecie Gdańskim. Wspólnie planują otwarcie kierunku na poziomie magisterskim: Zarządzanie i Komunikacja w Sztukach Scenicznych.

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Kąpieliska Morskiego Sopot.

Informacje o programie festiwalu: https://www.facebook.com/BETWEENPOMIEDZY/ oraz niedługo na: http://www.between.org.pl/.

Organizatorzy: Fundacja Between.Pomiędzy i Uniwersytet Gdański

Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Teatr BOTO, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Teatr Miniatura, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo UG, Terytoria Książki, Książka dla Ciebie, Goyki3 Art Inkubator

Patroni honorowi: International Theatre Institute, JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Prezydent Miasta Sopotu, Ambasada Irlandii w Polsce

Patroni medialni: TheTheatreTimes, „Tekstualia”, „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”, „Topos”