fbpx Komunikat: Pismo UG do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 1.10.2020 rok dot. możliwości uchybienia obowiązkom lub godności nauczyciela akademickiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
e-mail: biuro.rzecznika@ug.edu.pl
Gdańsk, 02.10.2020 r.

INFORMACJA PRASOWA

Informuję, że prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką, zastępujący Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, powiadomił Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Wojciecha Murdzka o możliwości popełniania czynu uchybiającego obowiązkom lub godności nauczyciela akademickiego przez dra hab. Jerzego Piotra Gwizdałę, prof. UG, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego wybranego na kadencję 2020-2024. Prof. dr hab. Krzysztof Bielawski poprosił Pana Ministra o podjęcie stosownych czynności. Informacja została wysłana zgodnie z zapisem art. 277 ust. 3 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, który stanowi, że postępowanie dyscyplinarne wobec osób sprawujących funkcję rektora przeprowadza rzecznik dyscyplinarny powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pismo zostało wysłane 1 października 2020 r. po formalnym objęciu przez prof. dra hab. Krzysztofa Bielawskiego obowiązków Rektora UG, zgodnie ze Statutem UG, par. 49. ust. 2.

Informujemy również, że procedury dot. wyborów nowego Rektora Uniwersytetu Gdańskiego zostały uruchomione. Po wygaszeniu mandatu Rektora przez Przewodniczącego Uczelnianego Kolegium Elektorów zostanie ogłoszony kalendarz wyborczy. W związku z koniecznością powrotu do normalnego funkcjonowania uczelni, a jednocześnie w odpowiedzi na oczekiwanie środowiska akademickiego procedury te toczą się możliwie najszybciej, zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, postanowieniami Statutu i Ordynacji Wyborczej UG. Na 8 października 2020 roku zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, na którym zostaną przekazane infomacje nt. dotychczasowych działań UG w sprawie toczących się obecnie wydarzeń.

Jednocześnie przypominamy, że zaistniała sytuacja nie ma wpływu na prawidłowe funkcjonowanie Uniwersytetu Gdańskiego. Zgodnie ze wspomnianym wyżej zapisem Statutu UG, par. 49. ust. 2.,  Rektora Uniwersytetu Gdańskiego od 1 października 2020 zastępuje Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Krzysztof Bielawski. Prorektorzy, dziekani oraz kierownicy innych jednostek UG działają zgodnie z zakresem swoich obowiązków na podstawie pełnomocnictw Rektora.

Przypominam, ze wszystkie komunikaty  w sprawach związanych z wyborami nowego Rektora UG oraz rezygnacją dra hab. Jerzego Gwizdały i możliwością popełnienia przez niego plagiatu są dostępne na stronie UG Aktualności: https://ug.edu.pl/news/pl/458/informacje-zwiazane-z-wyborami-rektora-uniwersytetu-gdanskiego-oraz-z-aktualna-sytuacja-na-uczelni

Plik komunikat_media_pismo_do_mnisw_2.10.2020.docx14.73 KB