Zapraszamy na Międzynarodowa Konferencję Naukową pt. JERZY LIMON: INSPIRACJA – DIALOG– POLEMIKA

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.

W rok po śmierci profesora Jerzego Limona, założyciela i wieloletniego Prezesa Fundacji Theatrum Gedanense, inicjatora odbudowy i Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, GTS zaprasza na wydarzenie mające na celu upamiętnienie dorobku jego życia i wpływu, jaki miał na różne sfery życia kulturalnego, społecznego i naukowego w Polsce i na świecie.

 

Termin wydarzenia: 27-29 maja 2022.

Więcej szczegółów:

Punktem wyjścia do rozważań są według nas zagadnienia, które były osią działalności naukowej, kulturalnej i managerskiej profesora Jerzego Limona. Dlatego poszczególne panele, mające formę sześciu okrągłych stołów zatytułowaliśmy: „Szekspiriana”, „Archiwa”, „Teorie”, „Narracje”, „Translacje” oraz „Akcje”.  Pragniemy pokazać jak zainteresowania prof. Jerzego Limona - historyczne, społeczne, językowe i kulturalne (czego wyrazem są choćby liczne artykuły i książki jego autorstwa), wpłynęły na artystów, uczonych i działaczy kulturalnych na całym świecie.

 

Przy okrągłych stołach zasiądą wybitni specjaliści z różnych dziedzin i poprowadzą dyskusje, rozwijając poszczególne tematy:

  • panel „Szekspiriana” wychodzi od szeroko pojętej tematyki Szekspirowskiej w badaniach nad teatrem i dramatem
  • panel „Archiwa” odnosi się do zagadnień związanych ze sposobem wykorzystania źródeł historycznych przez Jerzego Limona (w tym odtworzenie historii Szkoły Fechtunku w Gdańsku), jak również dokonanych przez niego ustaleń z zakresu dziejów teatru czy proponowanej wizji historii
  • panel „Teorie” wychodzi od różnych koncepcji z zakresu teorii teatru, stworzonych przez prof. Limona
  • panel „Narracje” dotyczy twórczości literackiej (literatury pięknej), której autorem był Jerzy Limon. Jego proza należy do tego nurtu literatury pięknej, który jest głęboko zakorzeniony w historii Pomorza (np. "Wieloryb", "Młot na poetów"), Kaszub (np. "Kaszubska Madonna"), Gdańska i Sopotu (np. "Munchauseniada", "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy").
  • panel „Translacje” ogniskuje się wokół dokonanych przez Jerzego Limona przekładów dramatów oraz ich teatralnych adaptacji
  • panel „Akcje” dotyczy działalności Jerzego Limona na polu animacji kultury, w tym Festiwalu Szekspirowskiego, inspirowanych przez niego działań o charakterze performatywnym

 

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny i otwarty dla szerokiego grona odbiorców. Rozmowy prowadzone przy poszczególnych stołach zlokalizowane będą w centralnej części sali głównej GTS i nagłośnione na całą salę. Miejsca dla widowni ustawione zostaną wokół stołów dla panelistów.

Po wystąpieniach osób zasiadających przy stołach, odbędzie się debata, uwzględniająca także głosy, wspomnienia i komentarze gości na widowni.

Ze względu na udział licznych gości zagranicznych, a także planowany międzynarodowy streaming - całość wydarzenia będzie symultanicznie tłumaczona na j. polski i angielski na słuchawkach dla osób obecnych na wydarzeniu. 

Program w załączeniu

Załącznik Rozmiar
Program konferencji 19.87 KB
Paneliści
Data publikacji
2022-05-18
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 18 Maj, 2022 - 12:45; osoba wprowadzająca: Magdalena Nieczuja-Goniszewska Ostatnia zmiana: środa, 18 Maj, 2022 - 12:47; osoba wprowadzająca: Magdalena Nieczuja-Goniszewska