Program "Dobry Pomysł" dla twórców i innowatorów

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.

Pilotażowy program Dobry Pomysł przeznaczony jest dla osób, które są twórcami wynalazków o potencjale rynkowym lub mają ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań, ale potrzebują profesjonalnego wsparcia w ich dalszym rozwoju.

Program Dobry Pomysł wyróżnia się spośród dotychczasowych instrumentów wsparcia tym, że skierowany jest do osób, które zajmują się działalnością racjonalizatorską i innowacyjną w  czasie wolnym lub do tych, które nie mogą liczyć na wsparcie własnych organizacji w  rozwijaniu oraz komercjalizowaniu swoich wynalazków i projektów. Do programu mogą zgłosić się studenci, naukowcy, pracownicy firm oraz pozostali pasjonaci techniki i innowacji. 

Inspiracją do opracowania i uruchomienia programu był systematyczny napływ pism i e-maili wysyłanych do różnych instytucji przez wynalazców i innowatorów, próbujących zainteresować poszczególne resorty i władze regionalne swoimi nowatorskimi pomysłami i rozwiązaniami. Często nie wiedzieli oni w jaki sposób je rozwijać lub napotykali problemy kompetencyjne, instytucjonalne czy organizacyjne. Brakowało programu, który umożliwiałby udzielanie takim osobom pomocy w sposób systematyczny, szybki i dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. 

Aplikacje do programu można wysyłać od 18 października 2017 r. Nabór odbywa się w trybie ciągłym do momentu zebrania 350 pomysłów, które przejdą pozytywnie weryfikację formalną. Pomysły te zostaną ocenione przez komisje złożone z ekspertów branżowych oraz analityków biznesowych. Następnie, po otrzymaniu pozytywnej opinii w zakresie praw własności intelektualnej, 120 pomysłów przejdzie do kolejnego etapu oceny – panelu ekspertów. Spośród nich komisje wybiorą 35 najlepszych. Finaliści otrzymają wsparcie polegające na opracowaniu kompleksowych dokumentów analitycznych zawierających:

  • ocenę pomysłu i jego potencjału,
  • analizę rynków docelowych,
  • strategię komercjalizacji,
  • model biznesowy przygotowany w metodyce Business Model Canvas,
  • określenie celów w metodyce SMART,
  • wycenę lub określenie potencjału przychodowego projektu.

Co jeszcze można zyskać? Każdy z 35 Pomysłodawców otrzyma mentoring i pomoc w jednym z poniższych zakresów:

  • o przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • o przygotowanie oferty w celu pozyskania inwestora,
  • o przygotowanie rekomendacji i dokumentacji do ubiegania się
  • o dofinansowanie w ramach instrumentów oferowanych przez PFR, PARP, ARP, NCBiR, BGK i in.

Szczegółowe warunki pilotażowego programu Dobry Pomysł znajdziesz w regulaminie. Twój Pomysł jest bezpieczny - chronimy wszystkie informacje, które nam przekazujesz. Dlatego stworzyliśmy Zasady postępowania z informacjami poufnymi, w tym w zakresie ochrony własności intelektualnej.

Budżet programu wynosi 2 018 850,00 zł brutto, w tym dotacja ze środków funduszy europejskich w ramach poddziałania 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2013-2020 to 1 967 250,00 zł brutto. 

 

Data publikacji
2017-10-23
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 23 Październik, 2017 - 09:26; osoba wprowadzająca: Tadeusz Zaleski Ostatnia zmiana: wtorek, 24 Kwiecień, 2018 - 13:15; osoba wprowadzająca: Tadeusz Zaleski