fbpx Myśl filozoficzna, teologiczna i socjologiczna Bolesława Prusa. W 120. rocznicę rozpoczęcia druku "Najogólniejszych ideałów życiowych" | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Miejsce:
Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 55
Data i czas wydarzenia:
23.09.2017 - 00:00
Organizator:
INSTYTUT FILOLOGII POLSKIEJ UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO PRACOWNIA BADAŃ NAD TWÓRCZOŚCIĄ BOLESŁAWA PRUSA KOŁO NAUKOWE „POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH”

Konferencja naukowa

Myśl filozoficzna, teologiczna i socjologiczna Bolesława Prusa.
w 120. rocznicę rozpoczęcia druku Najogólniejszych ideałów życiowych

Gdańsk, 23 września 2017 roku.

Pragnąc przypomnieć przypadającą w tym roku 120. rocznicę rozpoczęcia druku Najogólniejszych ideałów życiowych, zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Myśl filozoficzna, teologiczna i socjologiczna Bolesława Prusa, która odbędzie się 23 września 2017 roku w budynku Wydziału Filologicznego przy ul. Wita Stwosza 55. Zaproszenie kierujemy do reprezentantów różnych dziedzin nauk humanistycznych, w szczególności zaś historyków i teoretyków literatury, filozofów, socjologów, teologów, etyków i edytorów. Pragniemy, respektując dokonania wielu pokoleń badaczy twórczości Bolesława Prusa, zastanowić się nad aktualnością myśli pisarza, nad ich przesłaniem, ale też nad perspektywami łączącymi badania nad beletrystyką i publicystyką autora Lalki z możliwościami, jakie otwierają przed nami przemyślenia filozoficzne, teologiczne, socjologiczne pisarza. Chcemy więc pytać także o wyzwania, które stoją przed prusologią, o nowe rozwiązania i obszar mieszania się refleksji historycznoliterackiej z teoretyczną.

Proponujemy podjęcie następujących zagadnień:
  • wielowymiarowość twórczości i myśli Prusowskiej
  • Prus jako krytyk i teoretyk literatury
  • Prus – filozof
  • Prus – teolog
  • Prus − socjolog
  • Prus − tanatolog
  • Prus −  epistolograf
  • recepcja polska i międzynarodowa Prusa jako socjologa, filozofa, teoretyka (XIX–XXI w.)
  • Najogólniejsze ideały życiowe – summa poglądów pisarza
  • panslawizm, pangermanizm i „kwestie pozytywistyczne”
  • Prusa zmagania z cenzurą i mową ezopową (ze szczególnym uwzględnieniem spuścizny pozaliterackiej)
  • Prus u progu nowoczesności
  • myśl techniczno-cywilizacyjna Bolesława Prusa
  • związki literackie Prusa (kontakty, wpływy, oddziaływanie)
  • obcość, wykluczenie, inność jako problemy Prusa −  socjologa i filozofa
  • relacja między Prusowską beletrystyką i publicystyką – uzupełnianie czy wykluczanie?
  • czy/jak możliwa jest przyszłość prusologii?
Sygnalizujemy jednocześnie gotowość rozważenia propozycji referatów wykraczających poza naszą ofertę tematyczną.
Planujemy opłatę konferencyjną w wysokości 400 zł, która pokryje koszty wyżywienia, materiałów konferencyjnych oraz recenzowanej publikacji, która ukaże się w 2018 roku. W ramach opłaty nie zapewniamy noclegu, ale w razie potrzeby chętnie pomożemy w jego zorganizowaniu.

dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska – kierownik Pracowni
dr Roksana Blech