fbpx VI Ogólnopolska Konferencja Bałtycka „Europa Bałtycka w nowym środowisku politycznym Europy” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Miejsce:
Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, Wydziału Nauk Społecznych UG
Data i czas wydarzenia:
13.04.2018 - 09:00 do 18:00
Organizator:
Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Bałtycki

Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Bałtycki zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Europa Bałtycka w nowym środowisku politycznym Europy”, szóstą z cyklu „Gdańskich Konferencji Bałtyckich”, która odbędzie się 13 kwietnia 2018 roku w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG.

Motywem przewodnim, który łączy wszystkie konferencje odbywające się  w ramach cyklu, jest pojęcie "Europy Bałtyckiej" wprowadzone do debaty naukowej jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Zaleskiego i Czesława Wojewódkę.

Organizatorzy sympozjum chcieliby, aby wystąpienia prelegentów stały się głosami w toczącej się w świecie nauki dyskusji nad tożsamością regionu oraz znaczeniem kierunku bałtyckiego dla szerszych projektów politycznych realizowanych w polskiej polityce zagranicznej i – szerzej - europejskiej przestrzeni kulturowej.

„Gdańskie Konferencje Bałtyckie” mają charakter interdyscyplinarny. Ich celem jest wielowymiarowa prezentacja problemów i wyzwań, przed którymi stoi region Europy Bałtyckiej. Podczas cyklicznych sympozjów prelegenci poruszają różnorodne zagadnienia – od rozważań natury kulturoznawczej i cywilizacyjnej, przez tematykę bezpieczeństwa regionalnego, aż po problemy integracji gospodarczej i politycznej.  Szerokie spektrum problemów poruszanych podczas konferencji oddaje wieloaspektowość dylematów dotyczących roli, którą region Morza Bałtyckiego i tworzące go podmioty odgrywają w kontynentalnych projektach integracyjnych i dynamicznie zmieniającej się strukturze ładu międzynarodowego.

Tematem przewodnim konferencji będzie:

• bezpieczeństwo w regionie w kontekście polityki Rosji,
  • problematyka związana z migracjami do państw regionu,
  • Brexit, a pozycja państw regionu w Unii Europejskiej,
  • stanowisko państw regionu wobec nurtów integracji / dezintegracji w Unii Europejskiej,
  • inicjatywa Partnerstwa Wschodniego i jej znaczenie dla państw regionu.

Wpłaty prosimy dokonywać na konto Uniwersytetu Gdańskiego:
Nr konta 59 1240 1271 1111 0010 4368 2415, w tytule wpłaty prosimy o podanie nazwiska i subkonta konferencji K 706-18.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń oraz dokonywanie wpłat na konferencję do 18 marca 2018 roku. Opłata konferencyjna wynosi 200 złotych. W ramach tej opłaty zapewniony jest komplet materiałów, obiad w restauracji, uroczysta kolacja oraz możliwość opublikowania referatu w jednym z czasopism wydawanych przez Instytut Politologii.

Komitet Organizacyjny:
dr hab. Andrzej Kubka, prof.UG
kierownik naukowy konferencji

Sekretarze konferencji:
dr Joanna Rosłon-Żmuda
dr Joanna Leska-Ślęzak
dr Beata Słobodzian

Komitet Naukowy:
dr hab. Tadeusz Dmochowski, prof.UG
prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski
dr hab. Andrzej Kubka, prof. UG
prof. dr hab. Jacek Tebinka