fbpx Spotkanie naukowe "Przestępczość zorganizowana w PRL, funkcjonariusze SB i dysfunkcje tajnej policji..." | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Miejsce:
Biblioteka Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych UG
Data i czas wydarzenia:
10.04.2019 - 13:00
Organizator:
Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa

Dnia 10.04.2019 r. o godzinie 13.00 w bibliotece Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych UG odbędzie się wykład połączony z dyskusją na temat dysfunkcji w tajnej policji PRL oraz nadużyciach w SB i próbach ich rozwiązywania. Temat przestawi socjolog dr Daniel Wicenty, wieloletni badacz tej problematyki i autor książek jej poświęconej.

Autor odpowie m.in. na pytania: W jaki sposób funkcjonariusze SB wykorzystywali swoje stanowiska służbowe? Czy i jak SB radziła sobie z problemem pijaństwa i nieobyczajności wśród funkcjonariuszy? Czy funkcjonariuszom zdarzało się zdradzić SB lub zwolnić z parcy? Jak działały wewnętrzne struktury kontrolne i dyscyplinujące SB? Czym było "religianctwo" funkcjonariuszy?

Daniel Wicenty opowie też o teoretycznych i metodologicznych kwestiach badania rzeczywistości PRL w oparciu o dokumenty archiwalne. Jego praca opiera się głównie na materiale dokumentalnym, wytworzonym przez MSW. Analiza dotyczy lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.

Wywód najnowszej książki Daniela Wicentego z roku 2018 podporządkowany jest metaforze zgniłych jabłek. Pozwala ona na skuteczne rozróżnienie czterech wymiarów dysfunkcji: jednostkowych (pojedynczy zdemoralizowani funkcjonariusze), grupowych i sieciowych (brudne wspólnoty, sieci nepotystyczne i klientelistyczne), organizacyjnych (skuteczność komórek dyscyplinująco-wychowawczych, filozofia tworzenia struktur SB, definiowanie sukcesu w pracy operacyjnej) oraz wiążących się z otoczeniem społecznym (presje materialne i ideowe).