fbpx Międzynarodowa konferencja epigraficzna „Lapides clamabunt” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Międzynarodowa konferencja epigraficzna „Lapides clamabunt”

Miejsce:
Instytut Studiów Klasycznych i Slawistyki (online)
Data i czas wydarzenia:
05.11.2020 - 11:00
Organizator:
Zespół Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi, działający przy Zakładzie Filologii Klasycznej w Instytucie Studiów Klasycznych i Slawistyki na Wydziale Filologicznym UG

Zespół Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi,
działający przy Zakładzie Filologii Klasycznej
w Instytucie Studiów Klasycznych i Slawistyki na Wydziale Filologicznym UG
mają zaszczyt zaprosić na Międzynarodową konferencję epigraficzną „Lapides clamabunt”

Zainteresowanie epigrafiką od dawna łączy filologów klasycznych, historyków, historyków sztuki i archeologów. Pole badań epigraficznych nieustannie się poszerza, ciągle odkrywamy nowe inskrypcje a i te już odkryte w zdecydowanej części wciąż czekają na wnikliwe opracowanie. Można wręcz powiedzieć, że zaklęte w kamieniu napisy aż krzyczą, by się nimi zająć. Dawniej pomijane jako mało wartościowe, z czasem stały się ważnym źródłem wiedzy o ustroju poszczególnych greckich i rzymskich miast: ich struktury administracyjnej i własnościowej, obowiązujących praw; wiedzy o życiu religijnym i kulturalnym ich mieszkańców. Inskrypcje są doskonałym świadectwem, w jakim stopniu kultura antyczna oddziaływała i oddziałuje na ludzi żyjących w czasach późniejszych. Są również niepodważalnym dowodem zachodzących w poszczególnych językach zmian – to właśnie one pokazują nam, jak zmienna jest tkanka językowa.
Zapraszamy więc do bliższego przyjrzenia się greckim i łacińskim inskrypcjom z czasów antyku, ale również tym łacińskim z wieków późniejszych, ich aspektom historycznym, językowym, kulturowym i literackim.