fbpx Nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Dr Piotr Arłukowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii UG i dr Urszula Patocka-Sigłowy z Wydziału Filologicznego UG zostali laureatami tegorocznej nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się   uznaniem akademickiej społeczności.

Wyróżnieni nagrodą nauczyciele łączą pasję naukową, dydaktyczną i organizacyjną, ciesząc się szczególną estymą wśród studentów.

Dr Piotr Arłukowicz jest wyróżniającym się dydaktykiem w pracy ze studentami i wiele czasu oraz energii poświęca popularyzacji wiedzy z zakresu informatyki i promocji Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Studenci doceniają jego naukową pasję, profesjonalizm oraz zaangażowanie w wyjątkowe projekty, takie jak stworzenie jednego z największych centrów szkoleniowych dostępnych online za darmo czy pracowni mobilnej.

Dr Urszula Patocka-Sigłowy jest związana z Uniwersytetem Gdańskim od początku swojej naukowej kariery. Od 2008 roku – przez dwie kadencje – pełni funkcję Prodziekana Wydziału Filologicznego ds. Studenckich i dała się poznać jako gorący rzecznik spraw studenckich a jednocześnie znakomity organizator wielu wydziałowych i uczelnianych przedsięwzięć. Pracę organizacyjną godzi z naukową pasją (m.in. komunikowanie polityczne,  dyskurs medialny,  kreowanie wizerunku, wartościowanie w języku) oraz profesjonalnie prowadzonymi zajęciami.

Prof. dr hab. Jerzy Błażejowski jest szanowanym w środowisku akademickim profesorem, który w nienaganny sposób przestrzega i promuje najważniejsze uniwersyteckie wartości. Jako wybitny specjalista w zakresie chemii fizycznej i teoretycznej, termodynamiki i kinetyki chemicznej, fotochemii i spektroskopii oraz chemii środowiska jest cenionym przez studentów nauczycielem akademickim, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafi łączyć wyrozumiałość, cierpliwość i konsekwencję w wykonywaniu obowiązków.

Nagroda „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza jest przyznawana na Uniwersytecie Gdańskim każdego roku za szczególne osiągnięcia dydaktyczne trzem nauczycielom akademickim UG. Nauczycieli zgłaszają do nagrody dziekani wydziałów w porozumieniu z wydziałowymi radami samorządu studentów. Wnioski rozpatruje powołana specjalnie Komisja Konkursowa złożona ze studentów i  nauczycieli akademickich. Patronem nagrody jest Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) wybitny gdański pedagog i uczony, zasłużony dla zachowania polskości Pomorza, lektor języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.

Wręczenie nagród odbywa  się tradycyjnie 20 marca każdego roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu UG z okazji Święta Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku uroczystość będzie miała charakter szczególny, gdyż Uniwersytet Gdański obchodzi jubileusz 45-lecia.

Uroczystość jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się 20 marca 2015 roku na Wydziale Prawa i Administracji UG (Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6), o godz. 11.00.

Komisja Konkursowa Nagrody „Nauczyciel Roku” im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza nadała także wyróżnienia, które w tym roku otrzymali:

dr Anna Blajer-Gołębiewska (Wydział Ekonomiczny)
dr Patrycja Koszałka (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed)
dr Jacek Maślankowski (Wydział Zarządzania)
dr Beata Michno (Wydział Biologii)
dr Paweł Petasz (Wydział Prawa i Administracji)
prof. UG, dr hab. Andrzej Woziński (Wydział Historyczny)
dr Andrzej Wyszkowski (Wydział Oceanografii i Geografii)

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz