fbpx Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego dla Prof. Stefana Chwina | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego dla Prof. Stefana Chwina

Prof. Stefan Chwin i Marie-Luise Scherer zostali laureatami Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia tego prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia odbędzie się 28 czerwca 2015 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się Wisława Szymborska, Günter Grass, Zbigniew Herbert, Andrzej Stasiuk, Sławomir Mrożek, Herta Muller.

Marie-Luise Scherer - rocznik 1938 - jest niemiecką dziennikarką i reporterką renomowanych niemieckich tygodników "Der Spiegel" i "Die Zeit". Jej reportaże i miniatury literackie przyciągają mistrzowskim językiem i precyzją psychologicznej obserwacji.

Stefan Chwin jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Filologii Polskiej, a także wybitnym pisarzem. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na związkach literatury polskiej z kulturą romantyzmu polskiego i niemieckiego. W swojej twórczości Stefan Chwin szuka związków między wyobraźnią a polityką, psychologią, siłą tradycji, pamięcią i przewrotnością historii. Opublikował wiele prac kulturoznawczych, a od lat 90. – także własnych powieści, które weszły do kanonu literatury polskiej drugiej połowy XX wieku. Swoją fascynację “psychoanalizą miejsca” – badaniem genius loci Gdańska jako miasta magicznego - zaprezentował w "Krótkiej historii pewnego żartu" i "Hanemannie", dziele wyróżnionym wieloma nagrodami polskimi i międzynarodowymi. Napisał też "Esther", "Złotego pelikana", “Dolinę Radości”, “Pannę Ferbelin” oraz dwa tomy dzienników (“Kartki z dziennika” i “Dziennik dla dorosłych”). Za tom “Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni” dostał w 2011 roku prestiżową Nagrodę Gdyni. Prace naukowe, eseje i powieści Stefana Chwina zostały przetłumaczone na wiele języków.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska
Treść wprowadzona przez: Iwona Kuklińska