fbpx Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule

W ramach współpracy i wymiany studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule odbywać będą wystawy, performance, wymiana studencka,  realizowane będą wspólne projekty badawcze. Już w październiku 2015 roku i styczniu 2016 studenci i wykładowcy kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna UG zaprezentują swoje prace fotograficzne i malarskie w Fassart Gallery w Stambule.

Projekt współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule (ściśle związany z kierunkiem Dziennikarstwo i komunikacja społeczna i specjalnością komunikacji wizualnej) jest realizowany w kilku aspektach. Jest to współpraca w zakresie wymiany doświadczeń w ramach pracy badawczej, wymiany studenckiej i pracowników naukowych, a także wspólnych działań i przedsięwzięć.

Współpraca ta została zapoczątkowana otwarciem wystawy oraz performance’em „Teatr Rysowania”, moderowanym przez aktorkę Annę Rakowską oraz prof. Wiesława Zarembę (7 września 2015 roku, Galeria „Debiut” w Gdyni-Orłowie).

Pokaz „Teatru Rysowania” to lekcja rysunku zamieniona w akcję artystyczną, organizowaną w ramach współpracy z dr Karoliną Aszyk oraz prof. Zbigniewem  Treppą z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdanskiego ze studentami Uniwersytetu Sabanci w Stambule. W akcji udział wzięli tureccy studenci: Ilke Alkan , Gulash Cansever, Sercin Cabuk, Pelin Dogrul, Zeynep Kaynar, Pelin Maravent, Elif Nuhoglu, Ozge Onay, Ali Tezulas, Ecem Zengin  oraz Aksa Baloch studentka z Pakistanu. Autorem pokazu filmu z lekcji w Stambule jest asystentka Dilay Özgüven. Podczas gdyńskiego pokazu można było również oglądać również fotografie prof. Wiesława Zaremby dokumentujące ten kurs.

8 września 2015 roku o godz. 13.00. w holu budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zaplanowano otwarcie wystawy prof. Zaremby „Warmia – Metropolis”. Wystawę będzie można oglądać do 18 września. Prof. Wiesław Zaremba jest malarzem i grafikiem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1980 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Ostrowskiego. Na gdańskiej uczelni pracował do 2002 roku. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Sabanci w Stambule w Turcji.

Z kolei wykładowcy z kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna zostali zaproszeni do wygłoszenia wykładów w Uniwersytecie Sabanci oraz zaprezentowania swoich wystaw w Fassart Gallery w Stambule w dniach 17-24 października 2015. Studenci  Uniwersytetu Gdańskiego tego samego kierunku zaprezentują tam swoje prace fotograficzne w styczniu 2016 roku.

W ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem Sabanci oraz Uniwersytetem Gdańskim, w grudniu 2014 roku, zostały podpisane także umowy o wymianie studenckiej w programie Erasmus.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Fragment zdjęcia profesora