fbpx Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) zaprasza piąto- i szóstoklasistów do udziału w bezpłatnych zajęciach z zakresu finansów i zarządzania | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Przygoda z ekonomią czeka na młodych

Już 7 września 2016 r. ruszają zapisy na kolejną edycję Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Zapraszamy na zajęcia w siedmiu miastach: Gdańsku/Sopocie, Białymstoku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, a także Wrocławiu. Patronat honorowy nad EUD sprawuje minister edukacji narodowej.

Dlaczego warto zostać studentem Ekonomicznego Uniwersytet Dziecięcy? EUD to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej organizowany we współpracy z uczelniami wyższymi już od prawie dziewięciu lat. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie przedsiębiorczości wśród dzieci i zachęcanie ich do bliższego zapoznania się zagadnieniami ekonomicznymi. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

Zajęcia w ramach EUD odbywają się na siedmiu uczelniach: Uniwersytecie Gdańskim (na Wydziale Zarządzania w Sopocie), w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, a także na Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie Szczecińskim. W trakcie semestru realizowanych jest sześć spotkań, z których każde trwa dwie godziny lekcyjne. Zajęcia mają charakter interaktywny i przeprowadzane są w formule edutainment (nauki poprzez zabawę). Pierwsza część to wykład wprowadzający, dzięki któremu studenci EUD dowiadują się między innymi: czym jest marketing, jak poznać jego strategie, do czego potrzebni są ekonomiści, jaka jest rola banków w gospodarce, a także czy warto przystąpić do strefy euro. Druga to praktyczne warsztaty, podczas których każdy uczestnik ma szansę wcielić się w rolę kierownika projektu, negocjatora czy inwestora giełdowego. Spotkania prowadzone są przez wykładowców szkół wyższych i ekspertów fundacji.

Akademicki charakter nadaje projektowi nie tylko fakt, że zajęcia odbywają się w siedmiu publicznych uczelniach, ale także to, że każdy młody student otrzymuje indeks, w którym zostaje odnotowana jego obecność na spotkaniach EUD. Uczestnicy, którzy na ostatnich zajęciach przystąpią do rozwiązywania testu wiedzy ekonomicznej, mają szanse na zdobycie atrakcyjnych nagród i otrzymanie dyplomu laureata EUD. W każdym z ośrodków nagradzane są trzy osoby. Zaliczenie semestru uzyskuje każdy uczestnik, który weźmie udział w co najmniej czterech spotkaniach.

„Znaczenie wiedzy finansowej we współczesnym świecie wzrasta, a umiejętność praktycznego jej wykorzystania staje się jedną z podstawowych kompetencji każdego człowieka. Dlatego konieczne jest prowadzenie edukacji ekonomicznej już od najmłodszych lat. Równie ważne jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw, nabycie umiejętności pracy w grupie i rozwiązywania sytuacji problemowych. Są to zadania edukacyjne, których realizację powinniśmy rozpoczynać już wśród uczniów szkół podstawowych i kontynuować z gimnazjalistami. Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy daje nam taką możliwość” – wyjaśnia dr Sabina Nowak, opiekun EUD w Gdańsku/Sopocie.

Dodatkową wartością projektu jest organizacja równoległych spotkań dla rodziców i opiekunów studentów EUD. Tematyka tych zajęć dotyczy m.in.: wychowania, kształtowania kompetencji społecznych i postaw przedsiębiorczych dzieci oraz świadomego korzystania z mediów masowych.

Program EUD jest skierowany do wszystkich uczniów piątych i szóstych klas szkoły podstawowej. Rokrocznie grono uczestników i absolwentów rośnie i liczy już około 10 000 uczniów!

W nadchodzącej edycji rozdanych zostanie ponad 700 indeksów. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.uniwersytet-dzieciecy.pl.

Wszelkich informacji udziela dr Sabina Nowak, opiekun EUD w Gdańsku/Sopocie, e-mail: gdansk@uniwersytet-dzieciecy.pl

PDF icon ulotka_gdansk_eud_1a.pdf1.53 MB
PDF icon ulotka_gdansk_eud_2a.pdf1.07 MB