fbpx 25-lecie Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

25-lecie Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego obchodziła swoje 25-lecie. W czasie jubileuszowej uroczystości nie zabrakło podsumowań, prezentacji i wyróżnień dla wszystkich tych, którzy przez lata pracowali na rzecz Fundacji oraz wspierali jej działania.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w 24 października 2016 r. w Sali Senackiej Biblioteki Głównej UG na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Obchody jubileuszu miały charakter konferencji, w której wzięło udział ponad stu gości: przedstawicieli władz miejskich, instytucji państwowych, naukowych, kulturalnych, pracowników naukowych i administracyjnych Uniwersytetu Gdańskiego, członków Rady Fundacji  i Zarządu oraz byłych i obecnych pracowników. Celem wydarzenia było przybliżenie gościom historii i działań Fundacji, które na przestrzeni 25 lat wspierały Uczelnię i promowały Pomorze.

Zgromadzonych gości powitał JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała, Przewodniczący Rady Fundacji. Dorobek 25 lat działalności Fundacji zaprezentował Profesor Zbigniew Grzonka Rektor Senior Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel i wieloletni Członek Rady Fundacji, aktualnie Członek Zarządu. Doświadczeniami z funkcjonowania podobnej fundacji działającej przy uczelni, podzielił się Profesor Jacek Guliński, Prezes Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ryszard Trykosko, przedstawiciel Stowarzyszenia „Pracodawcy Pomorza” poruszył potrzebę współpracy nauki i niznesu oraz oczekiwań ze strony pracodawców w stosunku do absolwentów szkół wyższych. Jowita Twardowska, Doradca Dyrektora ds. Marketingu i Komunikacji Grupy LOTOS SA wygłosiła prezentację pod tytułem „Łączy nas Bałtyk – historia współpracy Grupy LOTOS SA i Fundacji Rozwoju UG”.

Fundacja przedstawiła swój najdłużej realizowany projekt edukacyjny pn. „Błękitna Szkoła – Warsztaty Morskie”; prezentację przedstawiła mgr Monika Selin, koordynator Błękitnej Szkoły. Z kolei historia realizacji jednego ze znaczących projektów środowiskowych Fundacji pn.: „Rewitalizacja szaty roślinnej i wydmowej siedlisk przyrodniczych Cypla Helskiego” została przedstawiona w postaci krótkiego filmu dokumentalnego.

Z okazji Jubileuszu 25-lecia Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego został wybity przez Mennicę Polską medal okolicznościowy, który otrzymali, wraz z wydawnictwem podsumowującym dorobek Fundacji, wszyscy goście przybyli na uroczystość.

Zostały także wręczone wyróżnienia w podziękowaniu za działalność i pracę na rzecz Fundacji. Wszyscy wyróżnieni otrzymali specjalnie zaprojektowane i wykonane z tej okazji statuetki. Niestety nie wszyscy mogli odebrać je osobiście.

Z okazji 25-lecia FRUG wyróżnieni zostali:

- Prezydent Lech Wałęsa, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1990-1995, jeden z założycieli Fundacji
- Rektor Senior, prof. Zbigniew Grzonka, jeden z założycieli Fundacji
- Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
- Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
- Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
- Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek
- Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz
- Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała
- Rektor Senior prof. Bernard Lammek
- Rektor Senior prof. Andrzej Ceynowa
- Rektor Senior prof. Marcin Pliński
- Danuta Grodzicka-Kozak, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Wieloletni Członkowie Rady Fundacji :
- Zbigniew Canowiecki
- Józef Jasiniecki
- Jan Kozłowski
- Jan Kuligowski
- Zbigniew Markowski
- Piotr Soyka
- Ryszard Trykosko
- Andrzej Ubertowski
- Edmund Wittbrodt
- Jan Zarębski
- Prof. Jerzy Błażejowski – wieloletni Członek Zarządu Fundacji
- Prof. Maria Herbichowa – Kierownik merytoryczny licznych projektów środowiskowych
- Prof. Jacek Herbich – Kierownik merytoryczny licznych projektów środowiskowych
- Anna Żuchowska – była Prezes Fundacji
- Marzena Chojnacka – Dyrektor Biura Zarządu Fundacji
- Jarosław Niesiołowski – Członek Zarządu Fundacji

Oprócz wyróżnień indywidualnych przyznano dwie nagrody zespołowe, które otrzymali:
- Zespół Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku;
- Załoga Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Cappella Gedanensis w składzie: zespół muzyczny, Klaudia Trzasko - sopran, Magdalena Lewandowska - mezzosopran, dyrygował Rafał Kłoczko. Uroczystość poprowadził Tomasz Galiński z Radia Gdańsk.

frugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrugfrug
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska