fbpx Dwie uczestniczki Filologicznych Studiów Doktoranckich ze stypendiami w dziedzinie kultury | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Dwie uczestniczki Filologicznych Studiów Doktoranckich ze stypendiami w dziedzinie kultury

Elżbieta Benkowska i Ewa Poniznik, uczestniczki Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim otrzymały stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.

Elżbieta Benkowska

Uczestniczka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, Elżbieta Benkowska otrzymała Stypendium Marszałka Województwa dla Twórców Kultury na napisanie scenariusza do swojego debiutanckiego, pełnometrażowego filmu fabularnego pt. „Orunia 4ever”.

Akcja filmu pt. „Orunia 4ever” rozgrywa się na przełomie lat 80-tych i 90-tych, a głównymi bohaterami jest dwójka młodych chłopaków – Seba i Boguś – którzy całe dnie spędzają na marzeniu o sławie, pieniądzach i pięknych kobietach. Pewnego dnia postanawiają przełamać otaczający ich marazm i zakładają piracką telewizję. Osiągają niebywały sukces, który wystawia ich przyjaźń na próbę i zmusza do odpowiedzi na pytanie czy sława i pieniądze, to rzeczywiście synonimy szczęścia.

W dniu 14 marca 2017 roku odbył się pokaz filmu „Nowy świat” w Berlinie na zaproszenie Instytutu Polskiego w Berlinie.

Biogram artystki

Elżbieta Benkowska – urodzona w roku smoka córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i Obywatela Wolnego Miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem. Ukończyła Gdyńską Szkołę Filmową, Szkołę Wajdy, a na Uniwersytecie Gdańskim pisze pracę doktorską o polskich i serbskich kibicach piłkarskich. Dzięki swojej dyplomowej etiudzie „Olena” otrzymała szereg nagród, w tym nominacje do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na 66. MFF w Cannes. Następnie wyreżyserowała pierwszą część z wyprodukowanego przez Akson Studio filmowego tryptyku „Nowy świat”. Obecnie pracuje nad scenariuszem do swojego pełnometrażowego debiutu.

Ewa Poniznik

Dzieciństwo i okres młodzieńczego buntu spędziła w Płociczu i Sępólnie Krajeńskim (woj. kujawsko - pomorskie) Od 10 lat mieszka i pracuje w Gdańsku. Absolwentka Filologii Rosyjskiej i Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, stypendystka Instytutu im. A.S. Puszkina w Moskwie, obecnie na III roku Filologicznych Studiów Doktoranckich UG na Uniwersytecie Gdańskim.

Otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury na wydanie debiutanckiego tomu wierszy: „poza nocą”. Zakochana w Białorusi. W wolnych chwilach zajmuje się kotem oraz haftem krzyżykowym.

Wyróżnienia i publikacje

Wyróżniana i nagradzana w ogólnopolskich konkursach poetyckich (m.in.: Nagroda Burmistrza w VI Konkursie Literackim w Debrznie 2011, II miejsce w konkursie poetyckim Nadnoteckich Dni Literatury 2012, III miejsce Konkursu Jednego Wiersza XVIII Chojnickiej Nocy Poetów 2012, wyróżnienie drukiem w XXII OKP im. M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej 2015) i turniejach jednego wiersza (m.in. III miejsce w XIII Poetyckim Praniu na Strychu 2014r., wyróżnienie w XV Poetyckim praniu 2016, III miejsce w XIII Połowach Poetyckich w Gdyni 2014, III miejsce w TJW Młodej Ambitnej Literatury Trójmiasta MALT 2016, I miejsce w TJW Młodej Ambitnej Literatury Trójmiasta MALT 2014, II miejsce w TJW MALT 2012, II miejsce w TJW Nagrody Literackiej Gdynia 2011). Tłumaczona na język białoruski. Publikowała w „Blizie”, „Autografie”, białoruskim dodatku do gazety „Nowy Czas” „Literaturnaja Biełarus”, „Fabulariach”, „Akancie”, „SercXharcie”,  „Migotaniach” oraz w antologiach pokonkursowych. Wydała arkusz poetycki „czas teraźniejszy niesumienny” (2011) .

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik
Treść wprowadzona przez: Andrzej Żurawik