fbpx Wykład byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wykład byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego

2 kwietnia minęło 20 lat od czasu uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Z tej okazji 25 kwietnia 2017 r. na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego przyjechał były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Prezydent wygłosił dla studentów wykład zatytułowany „Ćwierć wieku polskiej transformacji. Dwadzieścia lat Konstytucji RP. Co dalej?”. Poruszył w nim kwestie takie jak przemiany zachodzące w Polsce po 1989 roku oraz skomplikowany proces uchwalania ustawy zasadniczej, pełen kompromisów oraz dialogu ludzi prawicy i lewicy. Z ust Prezydenta padły też znaczące słowa, które były niejako puentą całego wystąpienia: „Nawet nie najlepsze prawo, nie najlepsza konstytucja w rękach ludzi dobrej woli będzie spełniała swoje zadanie. Najlepsze prawo, najlepsza konstytucja w rękach ludzi złej woli nie sprawdzi się.”

Po wykładzie nastąpiła dyskusja z udziałem licznie zgromadzonych na auli studentów, podczas której padały pytania dotyczące dziedzictwa Konstytucji RP, rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz przyszłości i miejsca Polski w Unii Europejskiej.

Kwaśniewski 2Kwaśniewski 3Kwaśniewski 4Kwaśniewski 5Kwaśniewski 6Kwaśniewski 7
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski