fbpx Finał IV edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Laureatami tegorocznej IV edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych zostali Agata Tomasiewicz (laureatka nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego) oraz Szymon Spichalski (laureat nagrody Prezydenta miasta Gdyni). Patron konkursu, profesor dr hab. Andrzej Żurowski przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Gdańskim.

Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz IV edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych to wydarzenia kończące Festiwalu Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Nagrody zostały wręczone 27 maja (sobota).

Na konkurs recenzji młodych krytyków teatralnych wpłynęły 72 prace. Do finału kapituła konkursu zaproponowała prace pięciu autorów: Michała Centkowskiego, Stanisława Godlewskiego, Agnieszki Górnickiej, Szymona Spichalskiego i Agaty Tomasiewicz.

Laureatami tegorocznej IV edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych zostali:

- Agata Tomasiewicz (laureatka nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego), która jak uzasadniła kapituła konkursu, „wykazała się umiejętnością kompetentnej analizy przedstawień, obejmującej wiele ich warstw, sytuowanych w szerokim kontekście kulturowym. Zwraca uwagę erudycja autorki, sprzyjająca wzmocnieniu krytycznej argumentacji i dbałość o czytelność przekazu”

- Szymon Spichalski (laureat nagrody Prezydenta miasta Gdyni). Ja napisano w uzasadnieniu: „Recenzje laureata wyróżniają się dogłębnością analizy treści i formy opisywanych przedstawień, a jednocześnie umiejętnością porównywania dokonań artystów w szerszej perspektywie niż tylko jedno zdarzenie. Rzeczowości opisu towarzyszy wyrazistość prezentowanych przez autora ocen, wspierana rzetelną argumentacją”.

Patron konkursu, profesor dr hab. Andrzej Żurowski, gdańszczanin i gdynianin, uczeń profesor Marii Janion, przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Gdańskim. Pracował również w Gdańskim Ośrodku Telewizji, był twórcą wielu filmów dokumentalnych i artystycznych widowisk o wielkich postaciach z gdańskiego środowiska artystycznego: profesor Janinie Jarzynównej-Sobczak, Stanisławie Hebanowskim, Alicji Boniuszko. Profesor Żurowski był również znanym w Polsce i na świecie wybitnym znawcą Szekspira, teatrologiem, historykiem teatru, krytykiem teatralnym. Napisał ponad 25 książek. Przez lata był wiceprezydentem AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, zmarł w 2013 roku. Pomysł konkursu dla młodych krytyków teatralnych im. Andrzeja Żurowskiego wydal się naturalną konsekwencją doceniania dorobku osoby, która z Trójmiastem związana była przez całe życie.

Kapituła konkursu im. Andrzeja Żurowskiego obradowała w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Sławomira Łozińska – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Remigiusz Grzela – pisarz, autor książek o ludziach teatru, Maciej Prus – znany i uznany reżyser teatralny, przed laty kierownik artystyczny Teatru Wybrzeże i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog, krytyk teatralny, autor wielu publikacji.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski