fbpx ESRA 2017 – Międzynarodowa konferencja szekspirologów | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

ESRA 2017 – Międzynarodowa konferencja szekspirologów

ESRA (European Shakespeare Research Association) to Europejskie Stowarzyszenie Szekspirologów organizujące co dwa lata, od 1990 roku, międzynarodową konferencję szekspirowską, realizowaną każdorazowo w innym kraju. Po raz pierwszy w historii zostanie ona zorganizowana drugi raz w tym samym kraju i będzie nim Polska – w roku 2005 odbyła się sesja w Krakowie. Po 12 latach – w roku 2017 – konferencja będzie miała miejsce w Gdańsku 27-30 lipca 2017 r. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

Oficjalne otwarcie konferencji

Czas: 27 lipca 2017, godz. 18:00

Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

Konferencja

Czas: 28-30 lipca 2017

Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Bałtycki Kampus UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6

Pierwszy dzień konferencji to oficjalne otwarcie wydarzenia, rejestracja gości, wystąpienia prof. Jerzego Limona, prof. Ruia Carvalho Homema i Luka Percevala oraz spektakl, bankiet i koncert. Cała konferencja będzie złożona z 11 paneli głównych i 17 paralelnych seminariów, które rozłożone zostaną na trzy dni trwania wydarzenia (28, 29, 30 lipca 2017). Każdego dnia odbędzie się jedna sesja plenarna i seria paneli, seminariów i warsztatów odbywających się paralelnie.

Konferencje ESRA mają długą i imponującą merytorycznie tradycję. W każdym kraju, który zostaje organizatorem konferencji, tematyka wydarzenia jest nieco odmienna. Odbyły się już sesje skupione na istnieniu Szekspira w polityce, relacji Szekspira i mitów europejskich, konfliktach w myśli szekspirowskiej; były sesje o historii 400-letniego dziedzictwa i o Szekspirze w najnowszej Europie. Ze względu na związki Gdańska z aktorami angielskimi oraz na historię i działalność Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – tegoroczna edycja skupi się tematycznie na świecie teatralnym i związkach tekstu dramaturga ze sztuką performatywną.

Organizatorzy zachęcają więc społeczność akademicką całego świata do zgłaszania na konferencję referatów związanych z tematyką Szekspira w kulturze teatralnej w przestrzeni europejskiej i poza jej granicami, skupiających się zarówno na praktykach tekstowych, jak i realizacjach scenicznych, filmowych, telewizyjnych.

Konferencja organizowana jest we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. Patronem wydarzenia jest Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała.

Uczestnicy konferencji będą mogli uczestniczyć w 21. Festiwalu Szekspirowskim, który odbędzie się od 28 lipca do 6 sierpnia 2017 r.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: ESRA2017.eu

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski