fbpx Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017 odbędą się od 31 sierpnia do 3 września 2017 r. w Muzeum Miasta Gdyni, Klubie Ucho oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza i przekład na język polski. Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 2 września, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. W kolejnym dniu nagrodzeni spotkają się z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymona Tymańskiego „Zatrzymaj wojnę!” oraz warsztaty krytycznoliterackie „GDYNIA pisze”. Na szczególną uwagę zasługuje akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego, która zostanie przeprowadzona 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach.

Wydarzenie: https://web.facebook.com/events/251401095373370/

Zapraszamy!

Szczegóły:

• Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek, 31 sierpnia, o godz. 17.30 Zofia Król porozmawia z autorami esejów: Andrzejem Kotlińskim, Stanisławem Łubieńskim, Łukaszem Musiałem, Moniką Muskałą, Krzysztofem Siwczykiem.
  • O godz. 19.00 Maciej Jakubowiak przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Anną Adamowicz, Cezarym Domarusem, Dawidem Mateuszem, Michałem Sobolem.
  • Piątek, 1 września, rozpoczynamy od warsztatów „GDYNIA pisze” przeznaczonych dla blogerów i krytyków literackich pod czujnym okiem Pauliny Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga „Książki na ostro”) i Marcina Wilka (dziennikarz, autor bloga „Wyliczanka”). O godz. 17.30 Michał Sowiński rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza: Anną Cieplak, Salcią Hałas, Joanną Lech, Krzysztofem Środą.
  • Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 19.00 prof. Tomasz Swoboda zaprosi na spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski: Jackiem St. Burasem, Ryszardem Engelkingiem, Krzysztofem Majerem, Hanną Igalson-Tygielską, Ewą Zaleską.
  • Wieczór zakończy się w Klubie Ucho koncertem Tymona Tymańskiego „Zatrzymaj wojnę!”. Ostatnia płyta artysty zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment.
  • Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę, 2 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
  • Dni Nagrody Literackiej GDYNIA zakończą niedzielne spotkania z Laureatami w Muzeum Miasta Gdyni.
  • Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje w przestrzeni miejskiej. W sobotę, 2 września, zapraszamy do udziału w akcji „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, czyli prezentacji wybranych fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w postaci 7-minutowych scen teatralnych w gdyńskich trolejbusach.

Program szczegółowy:

31.08 | czwartek

17.30 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii eseistyka – prowadzi: Zofia Król | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny

19.00 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii poezja – prowadzi: Maciej Jakubowiak | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny

1.09 | piątek

10.00–12.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków – cz. 1: zajęcia warsztatowe z Pauliną Małochleb | Gdyńskie Centrum Filmowe – sala wykładowa 2.12 | obowiązują zapisy

13.00–15.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków – cz. 2: zajęcia warsztatowe z Marcinem Wilkiem | Gdyńskie Centrum Filmowe – sala wykładowa 2.12 | obowiązują zapisy

17.30 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii proza – prowadzi: Michał Sowiński | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny

19.00 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii przekład na język polski – prowadzi: Tomasz Swoboda | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny

21.00 Koncert Tymon Tymański „Zatrzymaj wojnę!” | Klub Ucho | wstęp na wejściówki + bilety

2.09 | sobota

12.00–15.00 | Akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego” | Trolejbusy ZKM nr 20, 22, 23, 24, 27