fbpx Spotkanie autorskie z prof. Jerzym Zajadło w ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, poświęcone książce pt. Sędziowie i niewolnicy | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Zapraszamy do udziału w spotkaniu autorskim profesora Jerzego Zajadło, poświęconym książce pt. Sędziowie i niewolnicy, które odbędzie się w piątek 15 września 2017 r., o godzinie 18:00, w Europejskim Centrum Solidarności. Wydarzenie jest częścią 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, odbywającego się w dniach od 11 do 17 września 2017 r.

We wprowadzeniu do swojej książki profesor Zajadło podkreśla „Historia jest dla mnie przede wszystkim źródłem wiedzy o tym, co i dlaczego zdarzyło się w przeszłości. Możemy jednak podejść do niej w inny sposób i potraktować ją jako egzemplifikację pomagającą w formułowaniu i weryfikowaniu paradygmatów. Dotyczy to również ogólnej refleksji nad prawem dokonywanej w ramach trzech podstawowych dziedzin – filozofii, teorii i socjologii prawa. W tym sensie książka ta nie jest książką historyczną, mimo że traktuje o historii. Jest raczej książką z zakresu filozofii prawa, która czerpie pewną lekcję z historii, w tym przypadku historii orzecznictwa sądów amerykańskich w sprawach niewolnictwa – lekcję o paradygmacie postaw sędziowskich skonfrontowanych z aksjologią konstytucyjną.”

Dyskusja będzie poświęcona zarówno treści książki, jak i rozmowie na temat lekcji płynących dla współczesnych demokracji z historii postaw sędziowskich wobec procesu znoszenia niewolnictwa. Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Snarski.

Miejsce: Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańsk, Plac Solidarności 1

Data: 15 września 2017 r., godz. 18:00.

Wstęp wolny.

Sędziowie i niewolnicy