fbpx Wywiad z prof. Piotrem Stepnowskim o projekcie ustawy 2.0 w radio MORS | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wywiad z prof. Piotrem Stepnowskim o projekcie ustawy 2.0 w radio MORS

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego brał udział w konsultacjach projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce nazywanym też ustawą 2.0 lub Konstytucją dla Nauki. W wywiadzie dla Radia Uniwersytetu Gdańskiego MORS dokładnie omówił najistotniejsze zmiany jakie wprowadzi ustawa, jeżeli wejdzie w życie. Wywiad będzie emitowany w czwartek, 9 listopada 2017 r. o godz. 10:05 i w piątek, 10 listopada 2017 r. o godz. 12:05.

Najważniejszą zmianą według mnie, którą wprowadza Ustawa 2.0 jest zmiana ustroju uczelni – powiedział Radiu UG MORS prof. dr hab. Piotr Stepnowski. – Uczelnie będą funkcjonować w oparciu o trzy organy, a nie jak obecnie w oparciu o dwa plus liczba dziekanów. Pojawi się Rada Uczelni, która ma mieć bardzo ważne i strategiczne kompetencje. Będzie ona określać strategię uczelni, przyjmować sprawozdania finansowe i operacyjne rektora, będzie wskazywała kandydatów na rektora, spośród których będzie wybierało kolegium rektorów. Jak widać bardzo istotne uprawnienia, ale członków rady będzie wskazywać senat uczelni, więc środowisko akademickie nie musi się obawiać, że ktoś z zewnątrz będzie sterował uczelniami. W skład rady będzie wchodził przedstawiciel samorządu studenckiego, przedstawiciele środowiska akademickiego i w większości osoby spoza uczelni, ale mające istotny wpływ na rozwój miasta i regionu - interesariusze uczelni.

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego opowiedział także o zmianach istotnych dla doktorantów – szkoły doktoranckie, dla osób chcących realizować się jako naukowcy – brak obowiązku habilitacji, a także dla studentów – możliwość powrotu egzaminów wstępnych. Wśród najbardziej zmieniających obecny system propozycji prorektor wymienił możliwość rezygnacji przez uczelnię z wydziałów. Będzie to zgodne z nowymi zasadami oceny uczelni, zgodnie z którymi nie będą oceniane wydziały a dziedziny nauki.

Maciej Goniszewski

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski