fbpx Prof. Jerzy Zajadło otrzymał Nagrodę im. Edwarda J. Wende | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Jerzy Zajadło otrzymał Nagrodę im. Edwarda J. Wende

Prof. Jerzy Zajadło z Wydziału Prawa i Administracji UG otrzymał Nagrodę im. Edwarda J. Wende za propagowanie prawa oraz za mówienie prostym językiem o trudnych sprawach.

Profesor Jerzy Zajadło jest prawnikiem, specjalistą w zakresie filozofii prawa, kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz autorem wielu książek i artykułów. Jego bogaty dorobek naukowy obejmuje ponad 300 naukowych publikacji, w tym monografii, artykułów, recenzji i haseł encyklopedycznych. Są wśród nich mi.in. prace zakresu współczesnej niemieckiej filozofii prawa, filozofii prawa międzynarodowego, czy opracowania nowatorskiej koncepcji tzw. trudnych przypadków (hard cases). Do ważniejszych dzieł należą m.in. „Filozofia prawa” (Wydawnictwo Naukowe PWN), „Filozofia prawa w pytaniach i odpowiedziach” (LexisNexis Polska), „Po co prawnikom filozofia prawa?” (Wolters Kluwer Polska) czy „Wymowa prawnicza” (Wydawnictwo C.H.Beck).

Nagroda im. Edwarda J. Wende jest przyznawana prawnikom i osobom zaangażowanym w działalność publiczną za „szczególne dokonania na polu krzewienia i podnoszenia kultury prawnej, realizacji idei państwa prawa oraz za działania mające na celu zachowanie i rozwój tak polskiego, jak europejskiego dorobku prawnego, umacnianie demokracji i miejsca Polski w Europie”.

Nagroda została powołana dla upamiętnienia zmarłego w 2002 roku mecenasa Edwarda Joachima Wendego, obrońcy politycznie prześladowanych w czasach PRL, po 1989 roku senatora i posła III RP, pierwszego po wojnie Konsula Honorowego Luksemburga w Polsce, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP. Organizatorem konkursu jest rodzina mecenasa oraz Fundacja dla Polski, która wspiera osoby i instytucje w prowadzeniu działalności  charytatywnej.

W tym roku, podczas 12. edycji konkursu kapituła Nagrody im. Edwarda J. Wende nominowała 13 kandydatów. Najwięcej głosów uzyskali: rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek oraz prof. Jerzy Zajadło, który został laureatem.

Opracowanie: Biuro Rzecznika Prasowego UG

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski