fbpx Debata „Dziewczyny – włączcie się do gry! Praca kobiet się opłaca” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Debata „Dziewczyny – włączcie się do gry! Praca kobiet się opłaca”

5 grudnia 2017 r. w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata z cyklu „Kobieta pracująca”, organizowana cyklicznie przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto”. Tegoroczny tytuł debaty – „Dziewczyny włączcie się do gry! - Praca kobiet się opłaca!” – nawiązuje do książki Sheryl Sandberg, jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata.

Debata odbywała się pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzego Gwizdały, a Uniwersytet Gdański był partnerem wydarzenia.

Była to kolejna z cyklu debat pt. „Kobieta pracująca”, a goście rozmawiali m.in. o zajmowaniu stanowisk menadżerskich przez kobiety, włączaniu się kobiet w aktywność zawodową w różnych momentach życia i kariery oraz o korzyściach płynących z obecności kobiet na rynku pracy.

Czy jest możliwa równość płci na rynku pracy? Dlaczego wciąż kobiety na podobnych stanowiskach zarabiają mniej niż mężczyźni? Czy można pogodzić karierę i macierzyństwo? To pytania, na które między innymi starali się odpowiedzieć zaproszeni goście, a wśród nich:

• Natasza Kosakowska-Berezecka – trenerka biznesu, ekspertka ds. różnorodności w organizacji, wykładowczyni akademicka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego
  • Joanna Wszeborowska – dyrektor Biura Doboru i Rozwoju Kadr, Ergo Hestia
  • Ewa Launders – starszy menadżer ds. funduszy, State Street, Liderka Klubu Professional Women's Network
  • Magda Wrona – właścicielka www.babyshowertrojmiasto.pl
  • Agnieszka Bożejewicz – właścicielka www.baga.net.pl
  • Piotr Olech – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Miasto Gdańsk.

Debatę poprowadziła dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz felietonistka, Karolina Korwin Piotrowska.

W wielu kwestiach zdania były podzielone, ale zaprezentowane statystyki pozostawały bezlitosne. Wskazywały one, że rynek pracy wciąż dyskryminuje kobiety – w wielu aspektach nie mają one takich samych szans jak mężczyźni. Zaprezentowane statystyki pokazały na przykład wyraźnie, że kobiety na wysokich stanowiskach kierowniczych, kobiety menadżerki, stanowią wciąż znikomy procent na polskim rynku pracy. Dyskusja w czasie debaty pokazała wiele przyczyn tego zjawiska, najczęściej wymieniane były silnie zakorzenione stereotypy, ale także sposób myślenia czy nastawienia samych kobiet.

W czasie debaty dyskutowano nie tylko na temat dyskryminacji kobiet na rynku pracy, ale także o seksistowskich zachwianiach wobec kobiet w pracy czy o programie 500+, który zdaniem wielu osób ma nie tylko pozytywne, ale także negatywne strony – sprawił np. że z rynku pracy zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kobiet, a powrót może się okazać bardzo trudny.
Dyskusja w czasie debaty była gorąca, zdania podzielone. Słychać było wiele głosów licznie zgromadzonych na auli kobiet, że rynek pozostaje niesprawiedliwy dla wielu z nich.

Warto dodać, że hasło tegorocznej debaty jest nawiązaniem do książki Sheryl Sandberg „Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa”. Sandberg jest prezeską Facebooka, jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata i jedną z najlepiej opłacanych kobiet w amerykańskim biznesie. W swojej książce pokazuje, jak efektywnie połączyć rolę aktywnej bizneswoman z rolą żony i matki.

„Kobieta pracująca” to cykl spotkań „Gazety Wyborczej Trójmiasto” mająca na celu analizę sytuacji zawodowej kobiet w woj. pomorskim oraz perspektyw na realizację zasady równości szans na rynku pracy i w biznesie.

Partnerami debaty były: Uniwersytet Gdański, Ergo Hestia, Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, State Street

Wsparcie merytoryczne: Lean In Polska, Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.

Przygotowanie: Biuro Rzecznika Prasowego UG

Fot. Jan Rusek/Gazeta Wyborcza Trójmiasto 1Fot. Jan Rusek/Gazeta Wyborcza Trójmiasto 2Fot. Jan Rusek/Gazeta Wyborcza Trójmiasto 3Fot. Jan Rusek/Gazeta Wyborcza Trójmiasto 4
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski