fbpx Dzień otwarty na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dzień otwarty na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG

14 grudnia 2017 r. odbył się Dzień Otwarty Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w ramach którego udostępniono fizyczne pracownie dydaktyczne i naukowo-badawcze, odbyły się liczne pokazy doświadczeń fizycznych oraz była możliwość uczestniczenia w corocznej imprezie „Mikołajki Matematyczne” organizowanej pod hasłem „Matematyka jako ważny składnik kultury i cywilizacji”.

Wykłady popularnonaukowe z matematyki:

• „Ostatnie geometryczne twierdzenie Poincarégo” – dr hab. Michał Stukow
  • „Jakie jest prawdopodobieństwo, że zmiana jest dobra?” – prof. UG, dr hab. Rafał Filipów
  • „Wyprawa w wyższe wymiary” – dr Aleksandra Nowel
  • „Kolorowanie węzłów i splotów” – prof. UG, dr hab. Witold Rosicki
  • „Jak wyhodować rozwiązanie zadania” – prof. UG, dr hab. Piotr Szuca

Warsztaty matematyczne:

• Podróże małe i duże, czyli o metrykach
  • A jednak nie jest płaska, czyli o kulistości Ziemi
  • Matematyka w kratkę, czyli wzór Picka
  • Idealna geometria, czyli złota proporcja
  • Jedną kreską, czyli o figurach jednobieżnych
  • Jak utrzymać równowagę, czyli o środku ciężkości
  • Co to jest linia? – zabawa z GeoGebrą
  • Świat według grup, czyli o algebrze
  • Ciągi rekurencyjne a problem przyrostu naturalnego
  • Geometria fraktalna, czyli rysowanie fraktali przy pomocy komputera
  • Tajemniczy ciąg Fibonacciego

oraz

• Kawiarnia Szkocka, czyli stawianie i rozwiązywanie problemów w równie nieformalnym otoczeniu, jak to czynili w okresie międzywojennym słynni matematycy ze Lwowa
  • salon gier logicznych
  • konkurs szybkich zadań.

Pracownie fizyczne:

• Pracownia Jądrowa
  • Dydaktyczne Laboratorium Fizyczne
  • Pracownia Elektrofizjologii

wraz z

• licznymi pokazami fizycznymi, w prowadzeniu których brali udział studenci i doktoranci wydziału.

Podczas dnia otwartego można było również dowiedzieć się więcej o tym jak wygląda studiowanie na wydziale kierunków związanych z matematyką, fizyką i informatyką wprost od studentów tych kierunków. Studenci zrzeszeni m.in. w Kole Naukowym Fizyków i innych kołach naukowych wydziału opowiadali też o swojej działalności naukowej oraz o możliwości prowadzenia innych rodzajów aktywności w czasie studiów.

Licznie przybyłych uczniów szkół ponadgimnazjalnych - jak to w grudniu bywa - witały śnieżynki i pomocnicy św. Mikołaja.

Tadeusz Zaleski

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski