fbpx Spotkanie Rady Rektorów Województwa Pomorskiego z Wicepremierem Jarosławem Gowinem | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin był gościem posiedzenia Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, (RRWP), podczas którego omówione zostały kwestie związane z finalnym projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, nazywanej również Konstytucją dla Nauki. Rada Rektorów Województwa Pomorskiego jednomyślnie wyraziła poparcie dla projektu ustawy. Spotkanie odbyło się na Politechnice Gdańskiej, a poprowadził je przewodniczący rady, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała. Było to już drugie posiedzenie rady z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, poprzednie odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim.

Drugie posiedzenie Rady Rektorów Województwa Pomorskiego z udziałem Wicepremiera Jarosława Gowina odbyło się 26 stycznia 2018 roku, wzięli w nim udział rektorzy, prorektorzy i dziekani pomorskich uczelni. Uniwersytet Gdański reprezentowali także prorektorzy  - prof. Anna Machnikowska Prorektor ds. kształcenia, prof. Piotr Stepnowski Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz prof. Krzysztof Bielawski Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego jednomyślnie wyraziła poparcie dla projektu Ustawy 2.0. Przedstawiciele pomorskich uczelni wyrazili jednocześnie wolę współpracy w kolejnych etapach wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki, m.in. przy tworzeniu zapisów rozporządzeń.

Podczas posiedzenia RRWP, rektorzy, prorektorzy i dziekani z uczelni województwa pomorskiego zadawali wicepremierowi pytania i przedstawili swoje uwagi dotyczące szczegółowych zapisów projektu ustawy, związanych m.in. z nowymi minimalnymi stawkami wynagrodzeń w kontekście tegorocznego budżetu uczelni, szkół doktorskich, klasyfikacji dyscyplin, funkcjonowania spółek uczelnianych, zamówień publicznych czy egzaminów na uczelnie artystyczne.

Jarosław Gowin powiedział m.in., że na Pomorzu są trzy uczelnie spełniające kryteria ubiegania się o status uczelni badawczej: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny. O tym, które szkoły wyższe taki status uzyskają, zdecydują rozstrzygnięcia konkursowe.

Wicepremier odniósł się także do zapowiedzi wzrostu nakładów budżetowych na naukę i szkolnictwo wyższe (łącznie) do 1,8 proc. PKB w 2025 r., a także przedstawił harmonogram dalszych prac legislacyjnych. 1 lutego mają zostać przeprowadzone uzgodnienia międzyresortowe, w połowie lutego projekt ma zostać przyjęty przez rząd, a rozpoczęcie prac w Sejmie planowane jest na koniec lutego.

- Spotkanie było merytoryczne, dyskutowaliśmy nad kolejnymi elementami poprawionej wersji Konstytucji dla Nauki. Mamy przyrzeczenie, że będziemy nad tymi sprawami dyskutować, zanim jeszcze projekt ustawy zostanie przedstawiony rządowi, a później przekazany do Laski Marszałkowskiej. Bardzo cenimy sobie to, że nasze uwagi od dawna są akceptowane i włączane do konkretnych zapisów ustawy – powiedział prof. Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego i Przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.  – Zmiany zaproponowane w projekcie Ustawy 2.0 są potrzebne dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Chcielibyśmy być w pierwszej lidze w Europie, zarówno w zakresie dydaktyki, jak i komercjalizacji badań

- Czekamy z niecierpliwością na to żeby ta ustawa weszła w życie. Nie możemy trwać w okresie kosmetycznych zmian tego, co od dawna nie przystaje do rzeczywistości. Liczymy, że panu premierowi uda się zakończyć w przewidzianym terminie cały proces legislacyjny, tak żeby Ustawa 2.0 mogła wejść w życie 1 października – dodał prof. Jacek Namieśnik, Rektor Politechniki Gdańskiej.

Opracowanie: Biuro Rzecznika Prasowego UG

Relacja ze spotkania na stronie Politechniki Gdańskiej