fbpx Prorektor ds. Kształcenia prof. UG dr hab. Anna Machnikowska w Radiu UG MORS | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prorektor ds. Kształcenia prof. UG dr hab. Anna Machnikowska w Radiu UG MORS

Gościem Radia MORS UG jest prorektor ds. Kształcenia prof. UG dr hab. Anna Machnikowska. W wywiadzie udzielonym radiu prorektor mówi o wpływie planowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce na jakość kształcenia na Uniwersytecie, nowych kierunkach studiów i przedmiotach, które mogą się pojawić na UG i o swojej najnowszej książce pt. O niezawisłości sędziów i niezależności sądów w trudnych czasach. Wymiar sprawiedliwości w pułapce sprawności. Wywiad będzie emitowany w czwartek, 1 marca 2018 r. po godzinie 10 i w piątek, 2 marca 2018 r. po godzinie 12.

Jak podkreśla prof. Anna Machnikowska analizując wpływ planowanej ustawy trzeba pamiętać, że nie można zakładać, że wszystkie jej zapisy wejdą w życie. - To co wydaje się w miarę pewne, to że zostanie położony większy nacisk na rozwój badań naukowych i że zostaną z nimi silniej powiązane kwestie związane z kształceniem i uprawnieniami, które uczelnia będzie posiadała – mówi prorektor. - To oznacza szansę, dla takich uczelni jak Uniwersytet Gdański. Jeżeli wspólnie będziemy bardziej zaangażowani w badania naukowe i w ich trakcie będziemy współpracować ze studentami i doktorantami, podniesie się również jakość dydaktyki. Właśnie została uchwalona przez Senat Uniwersytetu Gdańskiego polityka rozwoju badań naukowych, gdzie wskazujemy co jest naszym celem strategicznym. Przygotowujemy też nową propozycję spojrzenia na ocenę okresową pracowników, w której będzie uwzględniany zarówno rozwój naukowy jak i dydaktyczny. Ustawa jest dla nas bardzo istotna, ale to nie jest jedyny punkt odniesienia. Mamy swoje doświadczenia jako instytucja. Istnieją niezależnie od innych uwarunkowań konkretne potrzeby społeczne i gospodarcze, którym chcemy sprostać.

Prorektor ds. Kształcenia chciałaby też, żeby wszyscy studenci niezależnie od kierunku, który studiują mieli możliwość zdobycia pewnego zakresu wiedzy praktycznej, która będzie później przydatna zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, niezależnie od wykonywanego zawodu.

- Staramy się zbudować wspólną dla wszystkich studentów UG podstawę wiedzy praktycznej – mówi prof. Anna Machnikowska. - Moim pomysłem jest wprowadzenie bloku zajęć z podstaw prawa, ekonomii i IT. Są to obszary z którymi każdy absolwent prędzej czy później się spotka. Chcę żebyśmy z jednej strony uczyli studentów wiedzy bardzo specjalistycznej, której oni nie są w stanie sami pozyskać, ale także rzeczy o charakterze uniwersalnym - samodzielnego rozwiązywania problemów, pozyskiwania informacji i ich weryfikowania, wiedzy o swoich prawach i obowiązkach jako obywatela i konsumenta, wiedzy o szansach i zagrożeniach jakie daje wolny rynek.

Maciej Goniszewski

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski