fbpx Kolejny projekt prof. dr. hab. Marka Grinberga w ramach Polsko-Tajwańskiej Współpracy Badawczej | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Projekt pt. „Emitujące w wąskich pasmach luminofory do diod świecących do oświetleń i podświetleń” znalazł się na liście wniosków rekomendowanych do dofinansowania w związku z V konkursem, prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Nauki i Technologii w Tajpej. Dofinasowany projekt jest kontynuacją wspólnych badań prowadzonych przez grupę prof. R. S. Liu w Narodowym Uniwersytecie w Tajwanie oraz grupę prof. dr. hab. Marka Grinberga w Uniwersytecie Gdańskim w ramach projektu „Nowe luminofory dla białych diod świecących”.

Zaplanowane w projekcie badania prowadzone będą w trzech kierunkach:

1. syntezy i charakteryzacji wąsko-pasmowych luminoforów dla diod świecących LED i WLED na bazie tlenków, azotków i tlenoazotków domieszkowanych jonami Eu2+ oraz fluorków domieszkowanych jonami Mn4+,
  2. syntezy i charakteryzacji nowych materiałów dla wyświetlaczy ciekło-krystalicznych w szczególności święcących w zakresie czerwonym oraz
  3. syntezy i charakteryzacji kropek kwantowych perowskitów jako potencjalnych luminoforów.

Prace rozwojowe obejmują:

1. opracowanie procesów syntezy pozwalających na kontrolę stanu utlenienia domieszek poprzez ko-domieszkowanie jonami metali i sterowanie energią poziomu Fermiego,
  2. powiązanie kształtu widma jonów Mn4+ z składem i strukturą matryc oraz
  3. modelowanie struktury energetycznej układu sieć - domieszka oraz struktury energetycznej kompensujących defektów punktowych metodami ab initio.

Aplikacyjne aspekty projektu wynikają z możliwości zastosowania otrzymywanych materiałów w realnych urządzeniach. W Uniwersytecie w Taiwanie standardowo wykonuje się demonstratory LED i WLED. Syntezy nowych materiałów wykonywane będą głównie w Uniwersytecie w Taiwanie, natomiast analiza spektralna otrzymanych materiałów oraz modelowanie struktury energetycznej wykonywane będą w Uniwersytecie Gdańskim. W ramach projektu przewiduje się zastosowanie unikatowych w skali światowej metod syntezy takich jak: reakcje przeprowadzane w kontrolowanej atmosferze, w wysokich ciśnieniach i wysokich temperaturach oraz spektroskopia w wysokich ciśnieniach hydrostatycznych, w komorach z kowadłami diamentowymi.

Projekt będzie realizowany w okresie 2018-2020.

Budżet uczelni to 89 250 EUR

Więcej informacji: www.ncbr.gov.pl