fbpx Wykład prof. Mrozowickiego w Brukseli w Théâtre Royal de la Monnaie | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wykład prof. Mrozowickiego w Brukseli w Théâtre Royal de la Monnaie

Z okazji nowej inscenizacji Lohengrina w Brukseli pod kierownictwem muzycznym Alaina Altinoglu i w reżyserii Oliviera Py, prof. dr hab. Michał Piotr Mrozowicki, kierownik Katedry Literatur Romańskich UG [foto 1], autor cyklu książek poświęconych recepcji Ryszarda Wagnera we Francji, na zaproszenie Prezesa Belgijskiego Frankofońskiego Koła Wagnerowskiego (Cercle Francophone Belge Richard Wagner) dra n. med. Jean-Paul Mulliera [foto 2], wygłosił wykład pt. Une petite histoire des « Lohengrin » belges des temps jadis.

Wykład, w którym uczestniczyli członkowie licznych europejskich kół wagnerowskich [foto 3, foto 4], odbył się 21 kwietnia 2018 roku we foyer Królewskiej Opery Brukselskiej (Théâtre Royal de la Monnaie) wraz z dwoma innymi wykładami: niemieckiego muzyka i muzykologa, dra Ulricha Drünnera [foto 5], autora niedawno wydanej biografii kompozytora, zatytułowanej Richard Wagner - Die Inszenierung eines Lebens, i głównego dramaturga (kierownika literackiego) Théâtre Royal de la Monnaie Reindera Polsa.

Wykłady prof. Mrozowickiego i dra Drünnera, a także wywiad Reindera Polsa [foto 6] z reżyserem Olivierem Py i krótki tekst André Rousseau, kustosza Muzeum Królewskiego Teatru La Monnaie w latach 1959-1987, poświęcony historii tej sceny, zostały opublikowane w pięćdziesiątym szóstym numerze prestiżowego, dobrze znanego w środowisku wagnerowskim, czasopisma Revue du Cercle Belge Francophone Richard Wagner, numerze zatytułowanym Lohengrin à Bruxelles [foto 7], który ujrzał światło dzienne niemal równocześnie z premierą nowej inscenizacji tej opery w La Monnaie .

Szersza relacja z pobytu prof. Mrozowickiego w Brukseli i z jego wykładu w Théâtre Royal de la Monnaie dostępna jest na stronie internetowej Instytutu Filologii Romańskiej

Mrozowicki 1Mrozowicki 2Mrozowicki 3Mrozowicki 4Mrozowicki 5Mrozowicki 6Mrozowicki 7
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski