fbpx Konferencja naukowa i monografia „Uniwersytet Gdański i jego historia” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Konferencja naukowa i monografia „Uniwersytet Gdański i jego historia”

Zaproszenie do nadsyłania zgłoszeń

• Termin: 6 – 7 marca 2020 roku
  • Miejsce: Uniwersytet Gdański

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji naukowej związanej z historią Uniwersytetu Gdańskiego i jego poprzedniczek (Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie). Konferencja będzie częścią obchodów jubileuszu pięćdziesięciolecia Uniwersytetu Gdańskiego, który przypada na 2020 rok.

Pięćdziesięciolecie największej uczelni w regionie pozwoli na podsumowania związane z jej funkcjonowaniem na przestrzeni lat. Konferencja ma umożliwić przyjrzenie się życiu i działalności osób związanych z uczelnią czy to w okresie studiów czy w okresie pracy zawodowej, okresom przełomów i ich krótko i długotrwałym efektom, funkcjonowaniu uczelni w dniu powszednim; kształtowaniu w sensie przestrzennym i lokalowym. Chcielibyśmy podjąć refleksję nad tym jakie czynniki polityczne, społeczne, gospodarcze i kadrowe kreowały i ukształtowały Uniwersytet Gdański jaki dzisiaj znamy. Jak uczelnia wpływała na swoje otoczenie, zarówno te najbliższe – w Gdańsku jak i szersze – w Trójmieście i na Pomorzu oraz w całym kraju. Wreszcie w jaki sposób wpływała na studentów i ich dalsze losy.

Zapraszamy do zgłaszania artykułów i referatów związanych z UG i jego poprzedniczkami  w następujących obszarach:

• historia zarówno poszczególnych uczelni jako całości jak i jednostek, które w ich skład wchodziły (wydziałów, instytutów, katedr, zakładów, pracowni etc.);
  • życie codzienne studentów i pracowników;
  • kształcenie;
  • działalność naukowa;
  • wydarzenia przełomowe, (zarówno w kontekście wydarzeń przełomowych w historii Polski jak i zmian w funkcjonowaniu poszczególnych uczelni);
  • aspekty prawne i organizacyjne funkcjonowania uczelni;
  • życie i działalność pracowników naukowych;

Wskazane zagadnienia nie stanowią katalogu zamkniętego.

Terminy:

• do 31 stycznia 2019 roku – ostateczny termin nadsyłania artykułów naukowych i zgłoszeń.
  • wydanie monografii planowane jest na początek marca 2020 roku.

Komitet naukowy:

• prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski
  • dr hab. Arnold Kłonczyński
  • prof. dr hab. Bernard Lammek
  • prof. dr hab. Tadeusz Maciejewski
  • prof. dr hab. Maria Mendel
  • dr hab. Jacek Taraszkiewicz
  • prof. dr hab. Eugeniusz Koko
  • prof. dr hab. Zdzisław Kordel
  • dr hab. Franciszek Makurat.

Komitet organizacyjny:

• mgr Dominik Bień
  • mgr Sylwia Dudkowska Kafar
  • dr Piotr Kitowski
  • mgr Agnieszka Kaźmierczak
  • mgr Tomasz Pupacz
  • dr Jan Daniluk
  • mgr Piotr Zieliński.

W załacznikach plakat, formularz zgłoszeniowy oraz zalecenia redakcyjne dla autorów.

PDF icon Plakat1.57 MB
Plik Formularz zgłoszeniowy13.95 KB