fbpx Towarzystwo Kampanologów Litewskich wybiera na członka honorowego profesora Krzysztofa Macieja Kowalskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

25 sierpnia 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska członkowie Towarzystwa Kampanologów Litewskich wybiorą na członka honorowego profesora Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Wydeziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Na cześć nowego członka zostanie zgrany specjalnie przygotowany utwór na carillon.

W XVI - XVIII wieku Gdańsk był najbardziej znaczącym ośrodkiem odlewania dzwonów w całym regionie Morza Bałtyckiego, większym od Lubeki, Sztokholmu, Królewca i innych miast. Odlane w Gdańsku dzwony można znaleźć nie tylko w Polsce, ale również w Zachodniej Ukrainie, Białorusi, a także na Litwie. W 2018 r. roku mija 400. rocznica odlania przez słynnego, gdańskiego ludwisarza Gerdta II Benningka najstarszego do dnia dzisiejszego zachowanego kowieńskiego dzwonu. Z tej okazji, w szczególności za osiągnięcia w badaniach nad historycznymi dzwonami Prus oraz za działalność w dziedzinie kampanologii Societas Campanarum Lituaniae wybrało członkiem honorowym znanego historyka, kampanologa i paleografa, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, doktora habilitowanego Krzysztofa Macieja Kowalskiego. - Każdemu nowemu członkowi honorowemu wręczamy symboliczny dzwoneczek. Serdecznie zapraszamy na uroczystość, która odbędzie się 25 sierpnia 2018 r., o godzinie 11.30 w Ratuszu Głównego Miasta. Ceremonię organizuje Towarzystwo Kampanologów Litewskich przy pomocy Muzeum Gdańska i Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego – mówi dr Gintautas Žalėnas, Prezes Zarządu Towarzystwa Kampanologów Litewskich. O godzinie 12:05 odbędzie się koncert carillonistki Anny Kasprzyckiej na carillonie, który znajduje się w wieży Ratusza Głównego Miasta. Poświęcony prof. Kowalskiemu utwór został przygotowany przez litewskich kampanologów.

Gdzie? Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Kiedy? 25 sierpnia 2018 r., godz. 11:30-12:15