fbpx Konferencja „Rok 1918 w mojej wsi, w moim mieście, w moim kraju, w moim świecie” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Academia Europa Nostra

zapraszają na konferencję naukową

Rok 1918 w mojej wsi, w moim mieście, w moim kraju, w moim świecie

Konferencja obędzie się w ramach XI Forum Europa Nostra 11 i 12 października 2018 r. na terenie Wydziału Historycznego UG (11 października 2018 r., czwartek) oraz w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gm. Nowa Karczma (12 października 2018 r., piątek).

Rok 1918 to przełomowa data w dziejach Polski, Europy, świata. Powstał wtedy nowy ład polityczny na naszym kontynencie, odrodziło się państwo polskie. Ale historia nie toczy się tylko na szczeblu politycznym w wymiarze międzynarodowym, toczy się w rodzinach, społecznościach lokalnych, różnych środowiskach. Na sesji „Rok 1918 w mojej wsi, w moim mieście, w moim kraju, w moim świecie” chcielibyśmy zwrócić uwagę na ten wymiar, pokazać jak ów rok przebiegał w konkretnej wsi, mieście, regionie, kraju, ale także w rozmaitych kręgach społecznych, narodowościowych, kulturowych; również jak poszczególne osoby zachowywały się, reagowały na zmieniającą się sytuację, czy miały świadomość przełomowości tych wydarzeń. Nie ograniczamy się tylko do terenów polskich, chcemy spojrzeć na 1918 r. także z szerszej europejskiej perspektywy.

Rok 1918 w moje wsi

PDF icon Komunikat z programem konferencji 1.17 MB