fbpx Debata oksfordzka | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Debata oksfordzka

W imieniu Rady Upowszechniania Nauki PAN oraz Wydziału Historycznego UG zapraszamy wszystkich na pierwszą interdyscyplinarną debatę oksfordzką, pt. "To mroczne średniowiecze... czy aby na pewno?".

Tezą debaty jest: "Średniowiecze to okres zahamowania postępu, brudu, zabobonów i chorób".

Debata odbędzie się 23 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w budynku Wydziału Historycznego UG, ul. Wita Stwosza 55 w Gdańsku-Oliwie, w auli 1.45.

Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują i spierają się przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy (2 za i 2 przeciw). Po której stronie mają się opowiedzieć zostanie ustalone z odpowiednim wyprzedzeniem przed debatą. Moderator prowadzi dyskusję i czuwa nad przestrzeganiem zasad. Zmagania debatujących zespołów ocenia publiczność, która w odpowiednim momencie może również zadawać pytania uczestnikom debaty. Przeprowadzone w trakcie debaty głosowania (na początku i końcu) pozwolą wskazać zespół, którego argumenty bardziej przekonały publiczność.

W debacie zmierzą się wybitni naukowcy różnych dyscyplin i instytucji naukowych:

• biofizyk: prof. Krzysztof Dołowy (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
  • historyk: dr Andrzej Gierszewski (Muzeum Gdańska)
  • historyk: prof. UG, dr hab. Rafał Kubicki (Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego)
  • architekt: dr inż. arch. Piotr Samól (Politechnika Gdańska).

debata

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski