Książka i wernisaż poświęcone Wacławowi Szybalskiemu | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Książka i wernisaż poświęcone Wacławowi Szybalskiemu

Profesor Wacław Szybalski to wybitny polski naukowiec, pionier biologii molekularnej, znany wśród wielu naukowców z całego świata. Bogaty życiorys Wacława Szybalskiego stał się inspiracją do napisania przez Jarosława Abramowa-Newerly’ego książki „Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”. W Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, 8 listopada 2018 r. odbyła się uroczysta laudacja tej książki oraz otwarto wystawę poświęconą postaci Wacława Szybalskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacje Profesora Wacława Szybalskiego. W uroczystej laudacji uczestniczył sam autor książki - Jarosław Abramow-Newerly. Była to niepowtarzalna okazja do rozmowy czy kupienia egzemplarza z podpisem autora. Jarosław Abramow-Newerly opowiadał o kulisach powstania książki, o relacji z profesorem Szybalskim oraz zachęcał do przeczytania historii znakomitego polskiego naukowca.

- Studenci powinni przeczytać tę książkę, ponieważ Wacław Szybalski był wielkim naukowcem. Zawsze namawiał by pracować tylko z najlepszymi naukowcami i w najlepszych laboratoriach. Warto mieć ambicje i zawsze dążyć do osiągnięcia sukcesu. Książka może być inspiracją nie tylko dla studentów zafascynowanych przedmiotami ścisłymi - opowiadał autor książki.

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Fundacją Profesora Wacława Szybalskiego otrzymało wyróżnienie za książkę Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach autorstwa Jarosława Abramowa-Newerly’ego podczas 22. Targów Książki w Krakowie. Wystawę można oglądać w Bibliotece UG w sali wystawowej na pierwszym piętrze.

Kacper Anaczkowski
Fot. Tomasz Nowicki

Szybalski 1Szybalski 2Szybalski 3Szybalski 4Szybalski 5Szybalski 6Szybalski 7Szybalski 8
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski