fbpx Promocja książki „Młode Miasto Gdańsk...” Piotra Samóla | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Promocja książki „Młode Miasto Gdańsk...” Piotra Samóla

Muzeum Gdańska i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na pormocję ksiażki dr. inż arch. Piotra Samóla Młode Miasto Gdańsk (1380–1455) i jego patrymonium.

7 marca 2019, czwartek, godz. 17.00
Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta

Nagrodzona przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe w 2018 r. dysertacja doktorska stanowiąca podstawę wydania książki o Młodym Mieście jest pierwszą kompleksową monografią tego efemerycznego ośrodka. Mimo zaledwie 75 lat istnienia, wpisał się on na trwałe w świadomość gdańszczan, czego dowodzi chociażby przywrócenie dawnej nazwy przekształcanym terenom stoczniowym. Autor – historyk architektury i mediewista – omawia okoliczności powstania i zniszczenia miasta, jego przestrzeń, dzieje (a w miarę możliwości także architekturę) obiektów sakralnych, tendencje demograficzne na Młody Mieście, powiązania elity gospodarczej i politycznej gminy, a także źródła dochodów mieszkańców (handel, rzemiosło). Pracę wieńczy epilog konfrontujący nowe ustalenia na temat Gdańska z wiedzą o tzw. miastach nowych w państwie krzyżackim. Całość dopełniają liczne ilustracje – historyczne plany i widoki uzupełnione o autorskie rysunki.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik
Treść wprowadzona przez: Andrzej Żurawik