fbpx Uniwersytet Gdański gra dla polskiej nauki | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Uniwersytet Gdański gra dla polskiej nauki

Badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowano w promocyjno-informacyjnym filmie Narodowego Centrum Nauki z cyklu „Gramy dla polskiej nauki”.  Na filmie pokazano badania naukowców z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów oraz Laboratorium Obrazowania i Analizy Danych  Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed  (przy mikroskopie dr Michał Rychłowski).

Projekt prowadzony przez naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk został wybrany do zaprezentowania osiągnięć z dziedziny nauk o życiu (przyrodniczych). Badania były finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach prestiżowego projektu „Maestro”.

- Prowadzimy badania nad nietypowymi  drogami  rozprzestrzeniania się infekcji wirusowej w organizmie. W ciągu ostatnich pięciu lat wykryliśmy, ze herpeswirus, którym się zajmujemy (bardzo podobny do ludzkiego wirusa opryszczki), może szybko przenosić się z zakażonej komórki nie tylko do pobliskich komórek sąsiadujących, lecz także do komórek odległych od siebie, poprzez długie , bardzo cienkie „mostki”. Dotychczas takie zjawisko było opisane głównie dla wirusa HIV .  W badaniach wykorzystujemy obserwacje z użyciem laserowego mikroskopu konfokalnego (zdjęcia pokazane na filmie), a dzięki  zmodyfikowaniu cząstek wirusowych poprzez  dołączenie do nich fluorescencyjnych białek , możemy bezpośrednio obserwować „świecące” wirusy w żywych komórkach. Pierwsze wyniki zostały opublikowane w Journal of Virology w 2018 r. Obecnie kontynuujemy te prace , starając się lepiej poznać  wpływ herpeswirusa na  komórki nowotworowewyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Więcej informacji na: https://www.ncn.gov.pl/o-ncn/zadania-ncn

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik