fbpx Zaproszenie na wernisaż wystawy "Pomiędzy swojskością a obcością" | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Zaproszenie na wernisaż wystawy "Pomiędzy swojskością a obcością"

Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej) zaprasza na wystawę fotograficzną  Pomiędzy obcością a swojskością. Obrazowanie nastroju Kaszub.  Otwarcie odbędzie się w dniu 4 października o godz. 15.00 w budynku Neofilologii na Kampusie Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawę otworzy prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

Ekspozycja jest jednym z wyników międzynarodowego projektu typu „nauka poprzez badanie” [forschendes Lernen]. Powstała we współpracy antropologii kulturowej/etnografii w Johannes Gutenberg Universität w Moguncji z gdańską germanistyką (Pracownią Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza) oraz szeregiem partnerów w kraju i za granicą. Wizualizuje doświadczanie Kaszub w ich kulturowej specyfice przez studentów niemieckich. W ubiegłym roku wraz z gdańskimi studentami germanistyki i etnofilologii kaszubskiej prowadzili badania terenowe w regionie, stosując metody etnografii sensorycznej oraz analizując podczas dwóch semestrów zajęć wybrane teksty naukowe i literackie (m.in. Aleksandra Majkowskiego, Güntera Grassa i Izydora Gulgowskiego). Projekt koordynowały dr Oliwia Murawska (Johannes Gutenberg Universität w Moguncji) i dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk (IFG UG).

Wystawa stanowi punkt wyjścia i inspirację do dyskusji panelowej Pomiędzy swojskością a obcością. Odkrywanie kaszubskości Gdańska, która odbędzie się w ramach wernisażu 4 października. Wezmą w niej udział dr Jan Daniluk - historyk, dyrektor Muzeum UG, Magdalena Kalisz – autorka przewodników, założycielka klubokawiarni Sztuka Wyboru oraz Gdańskich Targów Książki, oraz prof. Maria Mendel – pedagog społeczny, przewodnicząca Wydziału Humanistycznego GTN, a poprowadzi dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Natomiast w semestrze zimowym ekspozycji towarzyszyć będzie interdyscyplinarny wykład ogólnouczelniany Pomiędzy swojskością a obcością. Kaszubszczyzna wczoraj i dziś.

Wystawę pokazano w ubiegłym semestrze w Moguncji, w budynku Neofilologii będzie eksponowana  w dniach 4−31 października, a następnie pokazana w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Towarzyszy jej polsko-niemiecka publikacja − katalog. W wyniku projektu nawiązano współpracę w ramach programu Erasmus pomiędzy filologią germańską na UG a antropologią/etnografią oraz germanistyką na JGU. Mogą z niej korzystać zarówno studenci, jak i wykładowcy.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej, a patronat medialny objął „Rocznik Gdański” Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

Projekt dofinansowano ze środków: Schroubek Founds Östliches Europa, Institut für Film-, Theater-, Medien- und Kulturwissenschaft w Johannes Gutenberg Universität, Miasta Gdańska, Prorektora ds. Nauki i Współpracy Zagranicznej UG, Wydziału Filologicznego, Fundacji im. J.G. Herdera UG, Instytutu Kaszubskiego, Instytutu Filologii Germańskiej UG, Freunde der Johannes Gutenberg Universität e.V., Abteilung Internationales – International Office w Johannes Gutenberg Universität, Schule des Sehens JGU, Universitätsbibliothek Mainz oraz Kazimierza Kleiny Senatora RP.

Więcej: http://www.narracjepogranicza.eu/?p=2115

PDF icon zaproszenie_20.09.19.pdf957.35 KB