fbpx Uniwersytet Gdański partnerem tegorocznego Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Od 23 do 25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w ramach wydarzenia naukowego Gdynia E(x)polory Week - przyciągającego pasjonatów nauki oraz niezwykle uzdolnionych młodych naukowców, odbył się Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory. Festiwal to trzy dni wykładów, warsztatów oraz pokazów naukowych na stoiskach edukacyjnych, adresowanych do młodzieży szkół podstawowych i średnich. To również możliwość eksperymentowania i wcielenia się w rolę naukowca oraz przeprowadzenia doświadczeń naukowych pod okiem ekspertów.

W tegorocznej edycji Festiwalu Uniwersytet Gdański reprezentowali przedstawiciele trzech wydziałów: Matematyki Fizyki i Informatyki, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Wydziału Oceanografii i Geografii. Przez trzy dni imprezy na stoisku edukacyjnym UG obecni byli studenci kół naukowych z w/w wydziałów.

Przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Oceanografów z Wydziału Oceanografii i Geografii wyjaśnili osobom odwiedzającym stoisko na czym polega zjawisko bioluminescencji w morzu oraz czym różnią się gatunki obce od gatunków inwazyjnych. Studenci Koła Naukowego Fizyków z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki  zaprezentowali w czasie pokazów doświadczenia z różnych obszarów fizyki. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak generowany jest ładunek elektryczny w generatorze van der Graffa czy zaobserwować światło widziane obiektywem kamery termowizyjnej. Przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego BIO-MED z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed poruszyli tematykę dotyczącą mikrobiologii, biologii molekularnej oraz biologii komórki nowotworowej. Na stoisku zaprezentowane zostały bakterie pod mikroskopem oraz rośliny z hodowli in vitro i preparaty mikroskopowe, a także reakcje PCR oraz DNA rozdzielone na żelu agarozowym. Studenci Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej zademonstrowali na stoisku model tworzenia się chmur oraz przedstawili prezentację, w której wyjaśniono zastosowanie urządzeń hydroakustycznych wykorzystywanych na statku R/V Oceanograf. Zaprezentowano również pojazd ROV i omówiono jego wykorzystanie do badań morza.

Poza pokazami na stoisku edukacyjnym przedstawiciele kół naukowych z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki wzięli również udział w warsztatach: studenci Koła Fizyków w ramach zajęć pt. „Zrób to sam” zaprezentowali uczestnikom, jak samemu zbudować elektromagnes oraz przybliżyli jego teoretyczne własności. Członkowie Koła Naukowego Robomaniacs zaprezentowali natomiast autorski symulator służący do przygotowania do zawodów z LEGO Mindstorms, na podstawie którego uczyli młodszych kolegów podstaw myślenia programistycznego.

Ponadto dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału UG i GUMed  zaprezentowała wykład pt. "Wojna z wirusami - jaki mamy arsenał?”, podczas którego poruszone zostały zagadnienia dotyczące istniejących na rynku terapii antywirusowych oraz szczepionek profilaktycznych. Przedstawione zostały m.in. dane dotyczące najnowszych badań w zakresie próby opracowania szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Z kolei Dorota Wejer – pracownik naukowy w Instytucie Fizyki Doświadczalnej z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki zaprezentowała wykład pt. „Kształty natury – fraktale”, podczas którego opowiedziała słuchaczom jakie cechy mają fraktle i gdzie można je spotkać.

W Festiwalu uczelnię reprezentowały również Biuro Rekrutacji i Biuro Promocji, których przedstawiciele byli obecni na stoisku informacyjnym UG.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska
Treść wprowadzona przez: Julia Bereszczyńska