Zdolni z Pomorza w Uniwersytecie Gdańskim

III Pomorskie Warsztaty Naukowe Zdolni z Pomorza odbyły się we wrześniu w Uniwersytecie Gdańskim. Uczestniczyło w nich blisko 300 uczniów szkół z całego województwa.

Uczniowie szkół średnich skorzystali ze ścieżek naukowych: matematyczno-fizycznej, biologiczno-chemicznej, matematyczno-informatycznej, humanistycznej i biologiczno-chemiczno-fizycznej. Dla uczniów szkół podstawowych dostępna była ścieżka Szerokie horyzonty, która umożliwiła zgłębienie wiedzy z różnych przedmiotów.

Przypomnijmy, że Projekt Zdolni z Pomorza to działania realizowane przez samorządy powiatowe  szkoły wyższe i Samorząd Województwa Pomorskiego. Jego celem jest zapewnienie uczniom szczególnie uzdolnionym odpowiedniego wsparcia rozwoju poprzez właściwą diagnozę uzdolnień i adekwatne formy wsparcia.

Zajęcia naukowe w ramach projektu Zdolni z Pomorza poprowadzili m.in. naukowcy z Wydziału Historycznego UG – dr Piotr Derengowski i dr Wacław Kulczykowski. – Nasze zajęcia były skierowane do grupy uzdolnionych uczniów szkół średnich, pochodzących z różnych powiatów naszego regionu, o zadeklarowanych zainteresowaniach i zdolnościach humanistycznych. Zajęcia przeprowadzono 15 i 16 września 2021 r., w trakcie których przeprowadziliśmy łącznie cztery różne – wyjaśnia dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG.

Wśród tematów znalazły się ich wykłady pt. Wojna jako wyzwanie dla historyka, Elementy warsztatu historyka oraz Rynsztoki, wodociągi, ulice. Czy średniowieczne miasta były brudne?, Archeolog w służbie zniszczonych cmentarzy, czyli jak wyglądają wykopaliska.

Celem zajęć było rozwijanie umiejętności i zainteresowania uczestników-humanistów oraz przedstawienie historii oraz archeologii jako atrakcyjnych ścieżek rozwoju zawodowego. W trakcie zajęć zaprezentowano uczestnikom Wydział Historyczny UG jako miejsce przyjazne studiowaniu.

- Pamiętaliśmy, że uczestnicy naszych warsztatów mogą w przyszłości podjąć decyzję o kształceniu się  na naszym Uniwersytecie, na naszym Wydziale. Z  dużym entuzjazmem uczestniczymy w tego rodzaju akcjach popularyzujących naukę i bardzo chętnie, jeżeli tylko Organizatorzy będą zainteresowani, ponownie weźmiemy udział w przyszłej edycji tego projektu – dodaje dr Wacław Kulczykowski.

Więcej informacji: https://www.mat.ug.edu.pl/zdolni/

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy