Posiedzenie Zespołu ds. społecznych Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Uniwersytet Gdański był gospodarzem posiedzenia Zespołu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku. Podczas spotkania omówiono m.in. obszary tematyczne współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Samorządem Województwa Pomorskiego.

W spotkaniu zorganizowanym 22 września br. na Uniwersytecie Gdańskim, którego gospodarzem był Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, uczestniczyli m.in. Franciszek Potulski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, przewodniczący posiedzenia, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Maciej Dobrzyniecki, Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Adam Mikołajczyk, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UM, Stanisław Szultka, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UM, Jakub Pietruszewski, Dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, Tadeusz Styn, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska  i Rolnictwa UM, Mieczysław Kamiński, Prezes Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Działkowców oraz Włodzimierz Szordykowski, Sekretarz Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Tematem przewodnim posiedzenia były działania pomorskich uczelni, w tym Uniwersytetu Gdańskiego, omawiane w kontekście elementu strategii rozwoju woj. pomorskiego.

Podczas posiedzenia swoją prezentację przedstawił Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, który zwrócił uwagę na stale rosnącą zarówno w kraju jak i za granicą pozycję UG, na aktywną współpracę międzynarodową uczelni i obszary tej współpracy, a także na szeroki przekrój prowadzonych przez naukowców badań i unikatowe kierunki studiów oferowane przez uczelnię. Rektor UG przypomniał także o ważnej współpracy środowiska naukowego i gospodarczego, którą uniwersytet prowadzi dbając o jak najbardziej rzetelny transfer wiedzy dla środowiska biznesu oraz o rosnącym znaczeniu procesu konsolidacji w ramach Związku Uczelni Fahrenheita.

- Bardzo ważne jest, abyśmy projektując pola naszej współpracy wpisywali się w najważniejsze wyzwania jakie stoją z jednej strony przed nowoczesnym szkolnictwem wyższym i priorytetowymi obszarami badawczymi, z drugiej potrzeby naszego regionu w obszarze demografii, rynku pracy, innowacyjnych inwestycji, jakości powietrza, gospodarki wodnej i zmian klimatu. Mam nadzieję, że to co państwo dziś usłyszeli o działalności UG i naszym potencjale jest wystarczającym potwierdzeniem na to, że możemy tym wyzwaniom sprostać - mówił prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Rektor podkreślił też uczestnictwo UG we współpracy międzynarodowej, przywołując dwie jednostki badawcze działające przy UG: Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS), w którym naukowcy opracowują innowacyjne terapie przeciwnowotworowe oparte na badaniach z pogranicza immunologii molekularnej i biologii komórki oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT), gdzie prowadzą są badania obejmujące zagadnienia fizyki kwantowej, komunikacji i informacji kwantowej oraz technologii kwantowych, a także nowych technologii czy cyberbezpieczeństwa.

Kończąc swoje wystąpienie Rektor UG zwrócił uwagę na obszary współpracy regionalnej, w których wciąż dostrzega duży potencjał, to m.in. projekty B+R, wsparcie przedsiębiorczości wśród studentów i doktorantów czy promocja wiodących uczelni Pomorza.

Z wykładem pt. „Warunki zachowania dziedzictwa przyrodniczego - opanowanie chaosu urbanistycznego w zagospodarowaniu przestrzennym JST”, wystąpił też prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej. Jego prezentacja dotyczyła chaosu urbanistycznego i głównych przyczyn istniejących zagrożeń w zakresie dziedzictwa przyrodniczego. Profesor przedstawił charakter i specyfikę tych zagrożeń, sposoby ich minimalizowania i metody przeciwdziałania. Zwrócił też uwagę i omówił potrzebę włączenia uczelni w ten proces.

Podczas zebrania głos zabrał również Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

- Zależy nam bardzo na współpracy w obszarach, w których możemy uczestniczyć, wykorzystując różne narzędzia, także finansowe. Samorządowi województwa podlega kilkadziesiąt instytucji, które również mogę być zaangażowane we współpracę z Uniwersytetem Gdańskim czy Uniwersytetem Fahrenheita - powiedział Mieczysław Struk. - Usłyszeliśmy dziś dużo konkretnych propozycji formujących obszary przyszłej współpracy, za co jestem wdzięczny. Oczywiście będziemy szukać możliwości bliskiej kooperacji.

Posiedzenie Zespołu ds. społecznych Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku. Fot. Alan Stocki/UG
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG