Listopad w DKF Miość Blondynki

Dodane przez mnieczuja - pon., 11/15/2021 - 11:13
Data wydarzenia:
Miejsce wydarzenia:
Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Organizator wydarzenia:
DKF Miłość Blondynki

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG,

Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG

zapraszają

 

REPERTUAR FILMOWY 

 

LISTOPAD 2021

 

27 listopada 2021 (sobota) godz.

 

Nordic Focus Festival : JESTEM GRETA

reż. Nathan Grossman, Szwecja, 2020, 99 min. WSTĘP WOLNY

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

// Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53, 80-308 Gdańsk

 

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł  / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

 

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

 

OPISY:

 

 

27 listopada 2021 (sobota) godz.

Nordic Focus Festival : JESTEM GRETA

reż. Nathan Grossman, Szwecja, 2020, 99 min. WSTĘP WOLNY

 

kraj/rok:

Szwecja / 2020

reżyseria:

Nathan Grossman

zdjęcia:

Nathan Grossman

produkcja:

Cecilia Nessen, Fredrik Heinig / BR.F

wybrane festiwale i nagrody :

2020 – MFF Toronto, 2020 – MFF Zurych, 2020 – MFF Wenecja

 

Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do podróży do Katowic i słynnego wystąpienia w Nowym Jorku na szczycie ONZ.

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.

Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”. Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: „Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich”.

 

DKF Miłość Blondynki zaprasza