Polska vs. USA Różne aspekty pracy historyka

Organizator wydarzenia:
Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego
Dodane przez mnieczuja - wt., 30/11/2021 - 15:20

Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na spotkanie, podczas którego omówione zostaną różnice i podobieństwa dotyczące wszelakich aspektów studiowania oraz pracy naukowej w zakresie nauk historycznych w USA i w Polsce.

W rozmowie udział wezmą:

- prof. John Dunn z Uniwersytetu Valdosta, który obecnie wizytuje Uniwersytet Gdański i specjalizuje się m.in. w historii wojskowości epoki nowożytnej;
- prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego, mediewistka i znawczyni historii Gdańska;
- dr hab. Anna Mazurkiewicz prof. UG, która swoje badania poświęciła głównie relacjom USA-Polska po 1945 roku, a szczególnie kwestiom migracyjnym.

Spotkanie poprowadzi mgr Kinga Alina Langowska, doktorantka dr hab. Anny Mazurkiewicz prof. UG i stypendystka Fulbright Junior Research Award, zajmująca się migracjami politycznymi do Stanów Zjednoczonych w okresie zimnej wojny.

Omówione zostaną kwestie studiowania historii, programy studiów i formy prowadzenia zajęć. Zaproszeni profesorowie opowiedzą o różnicach w prowadzeniu karier naukowych, metodologii badań, warsztacie naukowym, finansowaniu działalności naukowej, dostępie do literatury, fachowych czasopism oraz źródeł i ich interpretacji. Pragniemy także porozmawiać o tym, jak obecnie wygląda relacja "mistrz-uczeń". Poruszymy także zagadnienie popularyzacji historii i jej odbiór w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych i Polski.

Wydarzenie odbędzie się za pomocą MSTeams, natomiast równolegle będzie ono transmitowane na stronie Naukowego Koła Historyków UG, na Facebooku.

Więcej informacji: kliknij tu

UWAGA: Rozmowa prowadzona będzie w języku angielskim!