O przestrzeni publicznej i innych utopiach: prace Berta Theisa z lat 1993-2016

Dodane przez eromaniuk - śr., 07/27/2022 - 13:03
Data wydarzenia:
-
Miejsce wydarzenia:
Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" 2 przy ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie w Gdańsku
Organizator wydarzenia:
Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
performance3

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wystawę "O przestrzeni publicznej i innych utopiach: prace Berta Theisa z lat 1993–2016". Na wystawie zobaczymy prace wideo, kolaże, modele i dokumentacje akcji publicznych artysty, w szczególności związane z Isola Art Center i Isola Utopia – założonym przez Theisa w 2001 roku miejskim kolektywem artystów, architektów, filozofów i mieszkańców.

Bert Theis w swojej sztuce sprzeciwiał się tak zwanemu „społeczeństwu spektaklu” i kulturze konsumpcjonizmu.

Jego twórczość można postrzegać jako nieustanną próbę tworzenia sytuacji, które pozwalają widzowi poczuć swoją obecność i miejsce w otaczającym świecie, jednocześnie zachęcając do refleksji. Prace Theisa, chętnie określane przez niego mianem „filozoficznych”, zawsze odnoszą się do kontekstu, w którym powstają, i są wiernym odbiciem politycznego, społecznego i artystycznego zaangażowania twórcy. Ich wysmakowana estetyka skłania zarówno do dialogu, jak i introspekcji. Dla Theisa sztuka była narzędziem emancypacji, humor – intelektualną bronią, a artysta – odpowiedzialną i krytyczną istotą społeczną.

Ekspozycja jest prezentowana w CSW ŁAŹNIA 2 przy ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie w Gdańsku. Wystawa trwa do 28.08.2022. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej o wystawie na stronie:

https://www.laznia.pl/wystawy/o-przestrzeni-publicznej-i-innych-utopiac…