Szkolenia z narzędzi Elseviera dla społeczności Uniwersytetu Gdańskiego

Organizator wydarzenia:
Uniwersytet Gdański
Dodane przez ewitkowska - czw., 10/09/2020 - 09:46

Uniwersytet Gdański zaprasza do udziału w dedykowanych szkoleniach online dotyczących użytkowania bazy Scopus oraz platformy SciVal organizowanych przez ekspertów z Elsevier.

Szczegółowe informacje dotyczące terminów, tematyki oraz zapisów znajdują się poniżej.

Wtorek, 15 Września godz. 10:30, aplikacja zoom

Scopus jak narzędzie wspierające pracę naukową – szkolenie podstawowe

Link do rejestracji

Baza Scopus jest nieocenionym źródłem informacji naukowej i celem tego szkolenia jest zapoznanie z nią wszystkich zainteresowanych w korzystaniu z niej. Podczas tego spotkania, uczestnicy poznają zakres bazy, sposób jej tworzenia, a także dostępne w niej narzędzia i funkcje ułatwiające pracę naukową na każdym jej etapie. Przedstawione zostaną dobre praktyki w pracy z bazą przy ocenie dorobku naukowego, a także przy wyborze czasopisma naukowego. Wszystkie omawiane kwestie będą ilustrowane przykładami on-line.

Podczas spotkania poruszone zostaną tematy takie jak:

- Zakres bazy Scopus oraz kryteria doboru źródeł

- Ocena jakości czasopism oraz dostępne wskaźniki bibliometryczne

- Profile autorów oraz instytucji

- Przykłady on-line

Wtorek, 15 Września godz. 14:00, aplikacja zoom

SciVal czyli narzędzie do analizy danych zawartych w bazie Scopus – szkolenie podstawowe

Link do rejestracji:

Scival to narzędzie służące do analizy danych zawartych w bazie Scopus. Umożliwia ono wizualizację osiągnięć naukowych na różnych poziomach –naukowca, instytucji czy kraju. Za pomocą tego narzędzia użytkownik w przystępny sposób może porównywać ze sobą jednostki, ocenić potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizować trendy w światowej nauce. Podczas szkolenia poruszymy kwestie nawigacji i poruszania się po interfejsie SciVal’a oraz sprawdzimy, gdzie szukać informacji. Wszystkie te kwestie zostaną omówione podczas używania narzędzia.

Poruszane tematy podczas szkolenia:

- Czym jest Scival, wprowadzenie i sposób nawigacji.

- Gdzie szukać istotnych informacji.

- Światowe trendy w badaniach naukowych

- Jak można wspierać współpracę przy wykorzystaniu Scival’a

Środa, 16 Września godz. 10:30, aplikacja zoom

Scopus jak narzędzie wspierające pracę naukową – funkcje zaawansowane

Link do rejestracji

Baza Scopus jest potężnym źródłem informacji przydatnych w różnych procesach związanych z nauką. Podczas tego szkolenia przyjrzymy się zaawansowanym funkcjom dostępnym dla użytkowników. Dodatkowo poruszymy również kwestie wykorzystania API. Szkolenie będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy dla uczestników części podstawowej. Aktywni użytkownicy mogą podczas szkolenia zobaczyć aspekty, które pomogą im w optymalizacji pracy z bazą. Podczas szkolenia postaramy się zmaksymalizować część praktyczną wykorzystując różne przykłady online.

Podczas spotkania poruszone zostaną tematy takie jak:

- W jaki sposób efektywnie korzystać z wyszukiwarki

- Wyszukiwanie zaawansowane

- Eksport danych

- Jak zacząć pracę z API

Środa, 16 Września godz. 14:00, aplikacja zoom

SciVal czyli narzędzie do pozyskiwania informacji – w jaki sposób stworzyć Priorytetowy Obszar Badawczy i jak go analizować

Link do rejestracji

SciVal to narzędzie służące do analizy danych zawartych w bazie Scopus. Umożliwia ono wizualizację osiągnięć naukowych na różnych poziomach –naukowca, instytucji czy kraju. Za pomocą tego narzędzia użytkownik w przystępny sposób może porównywać ze sobą jednostki, ocenić potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizować trendy w światowej nauce. Podczas szkolenia poruszymy kwestie tworzenia POB'ów w odniesieniu do projektu Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza.

Poruszane tematy podczas szkolenia:

- Jak odtworzyć POB

- Gdzie szukać istotnych informacji.

- Analiza wskaźników

- Odtworzenie struktury dyscypliny/wydziału