Konfrontacje: NITRAM

Organizator wydarzenia:
DKF UG, Miłość Blondynki
Dodane przez mjakubowski - wt., 07/02/2023 - 14:19

Przed pokazem filmowym zapraszamy na prelekcję dr. Wojciecha Glaca pt.: Co się kryje w mózgu psychopaty? oraz dyskusję po seansie filmowym.

Od dawna jednym z najbardziej nurtujących zagadnień psychologii i neuronauki jest osobowość psychopatyczna. Obecnie wiemy już coraz więcej na temat tego, czym wyróżniają się mózgi psychopatów.

Jeśli zdarzyło Ci się zastanawiać: jak jest zbudowany i jak funkcjonuje mózg psychopaty, w jaki sposób budowa mózgu psychopaty przekłada się na jego osobowość, czy psychopaci wykazują większą skłonność do zachowań antyspołecznych i przestępczych,

na czym polega działanie z tzw. zimną krwią...na te i wiele innych innych pytań dotyczących mózgu i osobowości psychopatów odpowiedzi udzieli doktor Wojciech Glac - neurobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, którego jedną z jego największych pasji jest popularyzacja nauki.

NITRAM

Reżyseria: Justin Kurzel

Występują: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Essie Davis

Kraj produkcji: Australia

Rok produkcji: 2021

Język oryginalny: angielski

Gatunek: dramat

Czas trwania: 112 min.

Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych Snowtown, Prawdziwej historii gangu Kellyego i Makbeta, po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Bohaterem opartego na faktach Nitram jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.

Przyprawiający o gęsią skórkę niepokój, który przeszywa film, to w ogromnej mierze zasługa Caleba Landryego Jonesa, który za rolę Martina otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora. Gwiazdor amerykańskiego indie, znany z występów u Jima Jarmuscha, Jordana Peelea czy Seana Bakera, stworzył w Nitramie skomplikowaną, nieuchwytną postać. W Australii, gdzie filmowy powrót do narodowej traumy wzbudził mnóstwo emocji, postać ta wciąż budzi kontrowersje. Nic dobrego nie wynika z milczenia. mówił reżyser w jednym z wywiadów. Za to wspomnienia, nawet te mroczne, mają potężną siłę.

Dystrybucja: https://gutekfilm.pl/nitram-kurzel

--------------------

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.

* karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, CDN