Filologia klasyczna - stacjonarne II stopnia | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Filologia klasyczna

stacjonarneII stopnia
Zdjęcie Filologia klasyczna
Rok akademicki: 2018/2019

Wydział Filologiczny

Strona WWW Wydziału: http://www.fil.ug.edu.pl/

Przedmiotem filologii klasycznej jest nie tylko starożytność grecko-rzymska, ale cała kultura europejska – wszystkie duże biblioteki i archiwa pełne są napisanych po łacinie (i po grecku) książek i dokumentów, które powstawały od czasów najdawniejszych po współczesność, a literatury w językach narodowych, teatr i film, sztuka i architektura, filozofia i prawo korzystają nieustannie z tradycji antycznej. Jedynie ten kierunek studiów pozwala rozumieć Europę i widzieć ją jako całość. Zapewniamy naukę języka włoskiego (na studiach I stopnia – poziom B2, na studiach II stopnia – B2+). Na studiach II stopnia można – dodatkowo – zaliczyć specjalizację nauczycielską. Przy Katedrze działa Studenckie Koło Naukowe Filologów Klasycznych UG oraz Studencki Teatr „Mimesis”.

Studia filologii klasycznej rozwijają zdolności intelektualne i przygotowują do pełnego uczestnictwa w kulturze europejskiej. Filologia klasyczna to również najlepsze przygotowanie do pracy naukowej we wszystkich dziedzinach humanistyki (łącznie np. z historią nauk przyrodniczych, medycznych czy pedagogiki). Absolwenci łatwo przystosowują się do oczekiwań pracodawcy, podejmują pracę w najrozmaitszych zawodach i na różnorodnych stanowiskach. Absolwenci filologii klasycznej będą świetnymi pracownikami wszystkich instytucji związanych z badaniem, tworzeniem i upowszechnianiem kultury (jak np. biblioteki, archiwa, wydawnictwa, muzea, teatry, domy kultury), także w sferze turystyki krajowej i zagranicznej.

kryteria kwalifikacyjne

uwagi

Konkurs ocen na dyplomie – max 100 pkt.1)

1)   Zasady przeliczania oceny na dyplomie na punkty określa § 7, ust. 2 i 3 Uchwały Senatu.

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów wyższych z zakresu filologii klasycznej oraz filologii polskiej i innych kierunków filologicznych, a także innych kierunków z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, między innymi takich jak (np. archeologia, bibliologia, etnologia, filozofia, historia, historia sztuki, kulturoznawstwo, wiedza o teatrze, religioznawstwo, logopedia, teologia, prawo, prawo kanoniczne, politologia, dziennikarstwo, pedagogika, psychologia, socjologia).

Rekrutacja podstawowa

liczba miejsc ogółem: 25

Terminy rekrutacji

Rekrutacja podstawowa