Erasmus na falach radiowych

poprowadzić program "Babel"; zadawać niewygodne pytania; rozmawiać z ekspertami i zwykłymi przechodniami; poznać samego siebie...
Sophia Renteria, kierunek Ekonomia, Wydział Ekonomiczny UG
Universidade de Coimbra w Portugalii
Studia - cały rok 2016/2017

Erasmus na falach radiowych

"To travel is the best way to learn and empower yourself", jak pisze jedna z najbardziej znanych arabskich feministek Fatema Mernissi -  i trudno się z nią nie zgodzić.

Erasmus to nie tylko okazja do zapomnienia o codziennych troskach i zanurzenia się w wirze życia akademickiego i towarzyskiego, ale również możliwość do rozwoju, odrzucenia własnych niepewności i wypróbowania się w nowych sytuacjach.

Dzięki programowi Erasmus+ miałam okazję spędzić 10 miesięcy w Portugalii uczęszczając na uniwersytet w niewielkiej, acz urokliwej miejscowości - Coimbrze. Jako miasto studenckie oferowała ona bogate życie nocne, ale również wiele aktywności pozalekcyjnych, np. orkiestrę, teatr...i oczywiście radio.

logo radia babel

Pewnego listopadowego dnia natrafiłam na ogłoszenie. Rádio Universidade de Coimbra poszukiwało studentów zagranicznych do poprowadzenia programu "Babel" - mieli przedstawić portugalskim słuchaczom swoją perspektywę i przemyślenia na temat życia w ich krajach, jak i codzienności w Portugalii. Już od dłuższego czasu myślałam o dołączeniu do studenckiej rozgłośni, ale zawsze zwyciężały myśli mówiące, że nie mam doświadczenia, inni są lepsi, nie ma co, aż...

Doszłam do wniosku, że "teraz albo nigdy" i wysłałam zgłoszenie. To jedno kliknięcie rozpoczęło moją 7-miesięczną przygodę z Rádio Universidade de Coimbra, gdzie razem z grupką studentów z przeróżnych zakątków świata (Włochy, Niemcy, Chiny, Meksyk, Irlandia) wymyślaliśmy tematy, nagrywaliśmy wywiady, zadawaliśmy niewygodne pytania, aby na koniec, to wszystko edytować i zaprezentować w każdy wtorek o 10:15.

info o audycji

Poruszaliśmy przeróżne tematy od muzyki trash w różnych krajach, przez stereotypy po rzeczy, które najbardziej lubimy/nie cierpimy w Portugalii. Pytaliśmy się ekspertów i zwykłych przechodniów. 7 miesięcy z "Babel" nie tylko umożliwiło mi nabycie konkretnych umiejętności związanych z prowadzeniem programu radiowego, ale i poznanie niezwykłych ludzi, a także samej siebie, no i było po prostu niesamowitą przygodą! Między innymi dzięki temu doświadczeniu zdecydowałam się wziąć udział w innych projektach zarówno w Portugalii, jak i po powrocie do Polski, a z samym radiem nie było to pożegnanie, jedynie chwilowe "do zobaczenia". Dlatego jedźcie, bawcie się dobrze i działajcie - Stay tuned!

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 25 Styczeń, 2018 - 14:38; osoba wprowadzająca: Anna Zaborowska Ostatnia zmiana: sobota, 7 Kwiecień, 2018 - 08:15; osoba wprowadzająca: Anna Zaborowska