Ekspedycja do Ny-Alesund

zobaczyć renifery i lisy polarne; wspinać się po lodowcach; udzielić wywiadu ekipie filmowej z USA; dostać milion rad i propozycji współpracy...
Natalia Kozak, kierunek Oceanografia, Wydział Oceanografii i Geografii UG
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet - NTNU w Norwegii
Studia - semestr zimowy 2017/2018
 

Ekspedycja do Ny-Alesund

Jestem studentką Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim i brałam udział w wymianie z programu Erasmus+ w Trondheim na uczelni NTNU w Norwegii. Podczas rekrutacji zapisałam się na przedmiot, który polegał na wykonaniu małego projektu, który składał się z: pracy terenowej i laboratoryjnej, obróbce statystycznej wyników oraz wykonaniu raportu z całej pracy semestralnej. Dopiero po moim przyjeździe okazało się, że przedmiot jest przeznaczony dla magistrantów uczelni, ale prowadzący z ochotą przyjął mnie do grupy. Musiałam wybrać jednego z pracowników zakładu chemii na mojego promotora podczas zajęć. Moim szczęściem było wybranie prof. Øyvind’a [czyt. Ejwina] Mikkelsen’a, który zaproponował mi udział w jednym z dwóch projektów: 1. badaniach elementarnych w estuariach fjordu Trondheim lub 2. badaniach elementarnych w estuarium rzeki Bayelwa w Kongsfjorden i w glebie powierzchniowej na Spitzbergenie (największa wyspa archipelagu Svalbard).

Wybrałam drugi wariant i w przeciągu dwóch tygodni promotor uzyskał dodatkowe dofinansowanie dla mnie na tygodniowy pobyt w Ny-Ålesund w ramach pracy projektowej. Ny-Ålesund (78°55′N 11°56′E) jest najdalej na świecie wysuniętą na północ funkcjonującą jednostką osadniczą, oddalona jedynie 1200 km od bieguna północnego (to mniej niż połowa granicy Polski). W podróży na wyspę wystąpiły utrudnienia przez pogodę, co zaowocowało jednodniową przerwą w Trømso. Linia lotnicza, która odwołała lot przeznaczyła dla pasażerów 4 gwiazdkowe hotele z wyżywieniem i transportem na lotnisko. Po dotarciu do stolicy Spitsbergenu – Longyearbyen przesiedliśmy się na mniejszy samolot mieszczący jedynie 14 osób i wylecieliśmy do Ny-Ålesund. Podczas przygody naukowej mogłam zobaczyć najpiękniejsze zorze polarne na terenach Norwegii, renifery, lisy polarne oraz wspinać się po lodowcach. Poza niezwykłymi krajobrazami uzyskałam doświadczenie w wykonywaniu nowych analiz chemicznych oraz metod pobierania próbek.

Dodatkową niespodzianką była wiadomość, że ekipa filmowa z USA chciała nagrać serial popularno-naukowy, w którym jeden odcinek został poświęcony pracy mojego promotora na Svalbardzie. Jako uczestnik ekspedycji zostałam poproszona o udzielenie wywiadu oraz sfilmowanie mojej pracy. Premiera serii „True north” produkcji Michelle Boley pojawi się na koniec kwietnia 2018 w telewizji amerykańskiej.

Nigdy bym nie przypuszczała, że mogę przeżyć tyle przygód podczas wymiany studenckiej. Poznałam wielu naukowców, dostałam milion rad oraz propozycji współpracy w przyszłości, usłyszałam mnóstwo historii oceanograficznych, a także byłam w miejscu dostępnym jedynie dla niektórych ludzi. Z wyjazdu wróciłam pozytywnie nastawiona na kolejne wyjazdy, a także pracę za granicą.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 16 Kwiecień, 2018 - 11:23; osoba wprowadzająca: Anna Zaborowska Ostatnia zmiana: środa, 17 Maj, 2023 - 15:16; osoba wprowadzająca: Ewa Jaros