Praktyki Erasmus+ - Morningside Montessori Elementary School – Nikozja, Cypr

Anna
Kierunek : Psychologia
Wydział Nauk Społecznych
Morningside Montessori Elementary Private School
parktyka, semestr zminowy 2019 / 2020
 
Swoje praktyki zagraniczne z programu Erasmus+ odbyłam w szkole podstawowej w stolicy Cypru, Nikozji. Pracowałam tam 3 miesiące po wcześniejszym ustaleniu terminów z jedną z dyrektorek szkoły, Evi.
Bardzo polecam to miejsce pracy szczególnie dla studentów/ek kierunków: Pedagogika oraz Psychologia. To doskonała okazja aby poznać system pracy uczniów w filozofii Montessori oraz czerpać wiedzę prosto od nauczycielek tego nurtu o wieloletnim doświadczeniu oraz niezwykłej życzliwości.
 
Morningside to jedyna szkoła podstawowa Montessori na Cyprze, przyjmuje ona wszystkie dzieci – również te którym inne szkoły odmówiły przyjęcia (znajdują się więc tam również uczniowie z różnego rodzaju trudnościami w nauce i funkcjonowaniu).
Szkoła ta jest bardzo mała – ma jedynie dwie klasy w których łącznie uczy się około trzydzieścioro dzieci oraz pracują na co dzień cztery nauczycielki – wszystko to sprawia, że panuje tam bardzo domowa i przyjemna atmosfera sprzyjająca nauce nie tylko dla dzieci ale  również osób które odbywają tam praktyki.
 
Razem ze mną przebywała tam Sevi – studentka z Grecji. Naszymi obowiązkami początkowo było obserwowanie działania klas (młodsza klasa: dzieci 6-9 lat, starsza klasa: dzieci 9-12 lat), obserwacja funkcjonowania dzieci, pomoc w przygotowywaniu pomocy montessoriańskich,  nauka typowych pomocy montessoriańskich i pomoc dzieciom podczas nauki oraz pozostałych zajęć.
Z czasem, gdy dzieci przyzwyczaiły się już do naszej obecności – dostałyśmy możliwość wzięcia na siebie większej ilości obowiązków – w tym: nauki prowadzenia prezentacji pod okiem głównej nauczycielki (odpowiednik lekcji z tradycyjnego systemu szkolnictwa), prowadzenia zajęć z dziećmi (w moim przypadku było to przygotowywanie comiesięcznego wydania gazetki szkolnej oraz prowadzenia psychoedukacji w starszej klasie).
Praca mogła być na różne zmiany: albo 8:30-15:30 albo 10:00-17:00.
Uczestniczyłyśmy również w kilku wycieczkach szkolnych, co pozwoliło nam na poznanie kultury i historii Cypru również w czasie pracy :)
 
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z pracownicami tej szkoły ze względu na to, że czułam się tam zaopiekowana pod każdym kątem – dyrektorki zapewniły mi pomoc w odnalezieniu mieszkania, dopytywały już na miejscu czy wszystko w porządku, gdy padał ulewny deszcz same oferowały się by podwieźć mnie do domu. Do tego w pracy w każdej chwili mogłam porozmawiać z doświadczonymi nauczycielkami i dopytać o interesujące mnie rzeczy, a wszystko w naprawdę miłej atmosferze – nawet spotykałyśmy się razem po pracy świętując np. wigilię pracowniczą, czy w  drink barze na urodzinach jednej z nauczycielek.
 
 
Dodatkowym atutem tej placówki jest jej wielokulturowość. Nie wiem jak to się dzieje ale Cypr przyciąga ludzi z całego świata dzięki czemu w jednej szkole są nie tylk dzieci z greckiej południowej  i okupowanej północnej części wyspy, ale również z: Nowej Zelandii, Francji, Chorwacji, Bułgarii, Izraela, Danii i Holandii :)
Nauczycielki natomiast pracowały również w Warszawie, czy USA!
Wszystkie lekcje poza językami (lekcjami greckiego i tureckiego) odbywają się w języku angielskim – dzieci oraz kadra zawsze rozmawiają ze sobą w tym języku więc nie miałam żadnych problemów w komunikacji, a dodatkowo miałam okazję załapać podstawy greki.
 
Wszystkie weekendy są wolne dzięki czemu mogłam nawet do początku grudnia spędzać je na plażach i zwiedzając wyspę :D
Z całego serca polecam to miejsce, nie dość, że szkoła i kadra jest świetna to jeszcze klimat, jedzenie i widoki na Cyprze są niesamowite! Żyje się tam powoli, spokojnie, jest ciepło, bardzo słonecznie, a woda w morzu ma najcudowniejszy kolor jaki widziałam (LA się nie umywa!)
 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 22 Czerwiec, 2020 - 12:21; osoba wprowadzająca: Joanna Szymańska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22 Czerwiec, 2020 - 12:21; osoba wprowadzająca: Joanna Szymańska