Rijeka

Michalina
Kierunek: Ekonomia
Wydział Ekonomiczny
University of Rijeka
studia, semestr zimowy 2019 / 2020
 
Bardzo długo zastanawiałam się czy wziąć udział w programie Erasmus, obawiałam się czy dam sobie radę, czy poradzę sobie z egzaminami, komunikowaniem się tylko w  języku angielskim. Kiedy już zdecydowałam się pojechać na wymianę, zastanawiałam się, który uniwersytet wybrać. Ostatecznie zdecydowałam się na Faculty of Tourism and Hospitality Management w Chorwacji. Uważam, że była to jedna z najlepszych decyzji. Wydział ten nie jest duży, znajduje się on w dosyć małym budynku jak dla mnie bardzo urokliwym. Lokalizacja tego wydziału była niesamowita, z okien w salach wykładowych rozlegał się piękny widok na morze. Moją małą tradycją było codziennie przed zajęciami wypicie pysznej kawy i zjedzenie croissanta podziwiając  morze i łapiąc promienie słońca. Obok uczelni znajdowała się mała plaża oraz urokliwa zatoczka.
Rozpoczynając swoją podróż do Chorwacji spodziewałam się, że na pewno zobaczę piękne widoki, ale obawiałam się jak będą wyglądały zajęcia na uczelni.
Teraz wiem, że niepotrzebnie się martwiłam, ponieważ  większość zajęć była prowadzona w bardzo ciekawy, innowacyjny sposób, który był dla mnie czymś nowym . Bardzo istotna dla prowadzących była praktyka, a nie teoria, co dla mnie jest bardzo ważne. Na Erasmusie poznałam wykładowców, którzy przedstawili mi poznaną wcześniej wiedzę w zupełnie inny sposób, który był dla mnie łatwy do przyswojenia oraz  zrozumienia jej. Z pewnością wykorzystam w przyszłości umiejętności, które zdobyłam podczas programu. Wykładowcom zależało abyśmy wynieśli z ich prezentacji jak najwięcej, zawsze byli chętni do udzielania nam pomocy. Wzięcie udziału w Erasmusie dużo mnie nauczyło, przyczyniło się do tego, że  zaczęłam patrzeć na niektóre rzeczy inaczej. Dzięki wymianie poznałam dużo  wspaniałych osób z rożnych państw. Poznałam tradycje panujące w różnych krajach, dowiedziałam się co warto zwiedzić np. w  Hiszpanii, Portugalii, Słowacji czy Finlandii. Mieszkając w Rijece mieliśmy możliwość podróżowania do pięknych miejsc takich jak Lublana, Zagrzeb, Rovinj, Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
Uważam, że posiadając możliwość zamieszkania w obcym kraju na pół roku, żyjąc wśród nowej kultury, zupełnie innej niż nasza jesteśmy w stanie nauczyć się nowych rzeczy, wprowadzić nowe zwyczaje do naszego życia, docenić dobre aspekty naszego kraju oraz zauważyć co chcielibyśmy aby się zmieniło. Mam nadzieję, że będę miała możliwość jeszcze raz uczestniczyć w programie Erasmus, ponieważ te pół roku było dla mnie niezapomnianą przygodą, a zarazem lekcją, którą będę wspominać, pamiętać do końca życia. 
 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 26 Czerwiec, 2020 - 10:55; osoba wprowadzająca: Joanna Szymańska Ostatnia zmiana: piątek, 26 Czerwiec, 2020 - 10:55; osoba wprowadzająca: Joanna Szymańska